Švédská umělkyně a multiinstrumentalistka Anna von Hausswolff, v minulosti nezřídka opěvovaná pro kombinaci elektroakustických nástrojů v dark wave žánru a svůj zpěv, vydala loni desku All Thoughts Fly, kterou tvoří jediný nástroj – varhany. V čele s eponymním dvanáctiminutovým monolitem se jedná o těžkotonážní album, které bezesporu vyniká i v rámci tak slovutného labelu, jakým je Southern Lord. V Praze zahraje 22. listopadu.

Bytost, která tuší, když vy ještě nevíte. Jasnovidec neboli Michael Nechvátal (Kult Masek) a Daniel Jakeš (KOROZE) pracuje s repeticí a prolínáním tlumených pasáží oscilujících kolem kosmische musik s vlnami nekompromisního hluku modulárních syntezátorů.

O izolovaném světě tohohle labelu by se daly psát rozsáhlé studie, stejně jako o zvukových texturách, které produkují. Paradoxně mám pocit, že by tenhle příspěvek měl obsahovat minimum slov. Berte to jako projev nejvyššího doporučení k sledování aktivit G&P.

Německý label Kaer'Uiks s mottem „přístav pro útulné až úchylné zvuky” vypustil do světa debutové EP Deflect Trial alexandrijského producenta vystupujícího pod jménem ltfll (dříve známý jako Latēfall).

Tajemné kalifornské duo používá umění k mapování mizících kultur a přírody, zatímco kritizuje imperialismus ve všech jeho podobách. To do důsledku platí také o aktuální nahrávce vycházející u Biodiversità Records, nezávislého labelu z italské Florencie, soustředícího se právě na experimentální elektroniku spojenou s environmentálními tématy.

Muzikolog, lovec zvuků, autor interaktivní zvukové mapy jižní Moravy a místostarosta Židlochovic. „Pozorné naslouchání vodním zvukovým krajinám nás propojuje s dávným světem, kdy se planeta rodila a dominovaly zvuky větru, sopečné činnosti a vody,” rozvíjí myšlenku desky v průvodním textu.

Pojďte s námi, prodírat se houštinami… zve, po vzoru Luďka Munzara, duo Matthew Pepitone a Dylan Howe aka Action Sports čerstvým trackem Wi-Fi 99 z chystané desky Action Sports 2… brodit se potoky, zdolávat bažiny.

Pražský audiovizuální festival Lunchmeat loni oslavil desáté narozeniny a ani letošní komplikovaná situace, jak se zdá, nebude stát v cestě oslavě jedenácté. K té by mělo dojít tradičně na přelomu září a října 28. 9.–3. 10., kdy festival proběhne podobnou formou jako loni – tři úvodní večery v průběhu týdne na různých místech v Praze (viz třeba AV performance Dashy Rush a Alexe Guevary v pražském planetáriu na předešlém ročníku) a následně tři noci v dnes již tradičním působišti akce – podzemí Veletržního paláce Národní galerie.

S příchodem března, došlo na odtajnění kompletního line-upu Donaufestivalu 2020, který svou reprezentací současné experimentální hudby nevybočuje z vysoce nastaveného standardu let minulých.

„Chci být strojem,” tvrdil Andy Warhol. V současném světě technologií působí algoritmy jako nevědomí jedenadvacátého století. Název románu Iana McEwana vyjadřuje propojení člověka a stroje: Stroje jako já. Stroje jsou jako my – a mají nás rády. Je tento afekt také hrozbou? Na tyto a další otázky spojené s technologiemi a jejich vlivem na společnost se bude formou současného umění snažit hledat odpovědi nastávající ročník dolnorakouského Donaufestivalu, také tentokrát proběhne na sklonku dubna.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.