Do třetice všeho dobrého? Nadja, původem kanadské droneové duo, začíná zítra svou tour v České republice zastávkou v Plzni, aby se v sobotu 13. února konečně zastavilo v Brně. Původně tady měli Aidan Baker s Leah Buckareff zahrát již na jaře 2014 v legendárním Boru.

Unikátní showcase festival Itch My Ha Ha Ha pokračoval v pondělí prvního února s dovozem světové špičky alternativní elektroniky. V brněnské Praze se tentokráte sešel Michal Lichý s projektem Urbanfailure, Luke Younger aka Helm a skotský hudebník Drew McDowall známý z formací Psychic TV či Coil.

Další díl seriálu Itch My Ha Ha Ha nabídne elektronický hluk v podání Drewa McDowalla, známého především z projektů Coil či Psychic TV. Ten loni vydal své první sólové album a teď jej v rámci exkluzivního vystoupení představí v Praze. Té brněnské. Dalším na seznamu budiž Luke Younger neboli Helm a slovenský solo projekt Michala Lichého – Urbanfailure.

Shrinebuilder, ultimátní doom metalová superkapela, původně zformovaná již v roce 2003, vydala své první a jediné album léta páně 2009. Seskupení s nelehkým úkolem: dostát odkazu jeho členů. Wino (Saint Vitus, The Obsessed, The Hidden Hand), Scott Kelly (Neurosis), Al Cisneros (Sleep, OM) a Dale Crover (Melvins), formace, jež by měla každého fandu doom metalu donutit k výměně spodního prádla. Dle slov bubeníka Dalea Crovera „experiment, který vyšel“.

TOP SONGY 2015: „He’s been takin’ the acid…“ začíná text metalové skladby roku, jenž vyšla na desce Luminiferous poté, co se kytarista Matt Pike vrátil z odvykačky. Novou deskou High on Fire bych se nebál označit za jeho nejlepší dílo od rozpadu Sleep. Burácející, neúprosná jízda na LSD a kytarové sólo, které by mohl Pike používat místo podpisu při vyřizování hypotéky v pekle. Zvuk spáchal Kurt Ballou z Converge. Co víc potřebujete vědět? Bežte si to okamžitě vpálit!

TOP SONGY 2015: Venezuelský elektronik Arca se s loňskou deskou Mutant bohužel (a tak trochu omylem) nedostal do našeho výběru nejlepších alb, tudíž si alespoň touto cestou řekněme, že ona organická mašina hledá půvab v nedokonalosti a bezvýhradně jej nachází. Osobité Arcovo fluidum funguje napříč deskou, mám-li však za sebe jmenovat pouze jednu skladbu, bude to Vanity. Protknutá zapamatovatelným ústředním motivem se tříští pod tlakem explozí, chvíli nato vstává z popela, jen aby se opět rozpadla na atomy.

TOP SONGY 2015: Prurient na své loňské desce Frozen Niagara Falls představil techno a disko v molekulární a zmražené podobě, jako součást komplexnějšího celku obsahujícího mimo jiné noise, ambient či drone. Hymna Dragonflies To Sew You Up ční nad zbytkem alba jako vrchol Hozomeenu nad Rossovým jezerem. Bicí jako dělostřelecká baráž od začátku kontrastují s klavírem. Postupně je rozpor umocněn novými soupeři – hrdelním rykem a zasněnými synťáky. A pak… nejmocnější eskalace ve vesmíru roku 2015. Láska na první pohled.

Je tomu rok a čtyři měsíce, kdy vydali islandští králové atmosféry v pořadí již pátou studiovou nahrávku Ótta, již se nyní chystají odprezentovat pražskému publiku v kompletní délce a za doprovodu smyčcového souboru a klavíru.

Kontrast. To je to správné slovo pro vyjádření střídajícího se chaosu a harmonie, jenž na přítomné Lotic chrlí. Hudba onoho večera je klubové muzice na míle vzdálena. V tom nejlepším slova smyslu. Jakoby na vás ten chlapík promlouval cizím jazykem, kterému rozumíte spíše díky vlastní představivosti než reálné schopnosti.

Vcházím dovnitř zrovna, když končí úvodní hit Numbers. „Eins zwei drei vier funf sechs sieben acht”, strojově hlásí zakládající člen Ralf Hütter do mikrofonu. Tři strnulí muži po šedesátce a videotechnik/benjamínek Falk Grieffenhagen (47) posílají do lidí hity z několik dekád starých desek, jež však fungují, jako by byly vydané včera. Kór s přidanou hodnotou v podobě 3D projekce a charakteristické odlidštěnosti jejich postav.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.