Vedra pominula a blíží se podzim. Klubová sezóna ohlašuje každým dnem nová zajímavá jména a chystají se festivaly, které člověk nemusí hlavně přežít, ale zažít. Uvnitř, bez tojtojek a s epesním stupňovitým hledištěm – i takový bude říjnový Lunchmeat. V plánu je tradičně pestrá přehlídka „pokročilé elektronické hudby“ a nových médií.
Datum je jasné, line-up kompletní. Jediné co zbývá je těšení se. Už příští pátek 3.8. totiž započne další ročník festivalu Beseda u Bigbítu a opět je důvod zúčastnit se. Tedy né jeden, několik.
For thirteen years is Lower Austria’s Krems at Danube river hosting a festival combining theatre, performance and alternative, mostly experimental, music. Middle class stumbling between vineyards will be disturbed at this year’s break of April and May, more specifically the two following weekends, again by one of the most interesting European festivals. For an interview about a history, ideals in the background and current edition we have talked to the CEO of the Donaufestival, Klaus Moser.
Již třináct let se v dolnorakouské Kremži odehrává festival kombinující divadlo, performance a alternativní, povětšinou experimentální hudbu. I letošní přelom dubna a května tak opět bude narušovat klopýtání maloměšťáků od vinice k vinici jeden z nejzajímavějších uměleckých festivalů v Evropě. O ideách v pozadí, historii i letošním ročníku jsme se bavili s jeho ředitelem Klausem Moserem.
V USA mají takový pěkný zvyk dělat masivní koncerty dvou či více kapel, jejichž jméno má stejnou, vysokou váhu. Co-headlining. A teď to začíná vypadat, že se obdobný trend dostává i k nám. Na podzim to byl nabitý koncert Mastodon, Russian Circles a Red Fang, nyní je to belgické rituální temno v podání Amenry kombinované s japonským heavy experimentem Boris.
Když se řekne Vertikal a post-metal, jako první asociace všem nejspíš naskočí legendární Cult of Luna. Vliv jejich hudby na zvuk brněnské čtveřice je nepopiratelný. Ostatně i jejich logo k šesté desce švédských metalistů nepřímo odkazuje.
Šest dlouhých let uplynulo od doby, kdy americký producent Com Truise vydal svou první desku, se kterou tavil galaxie synthwaveu. V mezidobí vydal několik remixů a EP, nicméně s novou plnohodnotnou deskou se vytasil až loni. Iteration, jak se novinka jmenuje, nepřináší skok do jiné dimenze, nýbrž dále zkoumá možnosti vesmíru dobře známého všem fanouškům jeho tvorby. Představí ji v MeetFactory 7. března.
„Přítomnost, zdá se, již nemá konce,“ uvádí organizátoři letošního ročníku rakouského Donaufestivalu, napovídajíce kolem čeho se bude točit letošní téma. Ostatně festival by měl vyvrcholit osmihodinovou freecore performancí několika v průběhu festivalu vystupujících umělců – hudba jakožto proces, téměř bez konce, pouze se začátkem.
Letošní Lunchmeat Festival byl nabitý jako nikdy předtím. Tři noci v Národní Galerii byly vyvrcholením současné elektroniky a utekly rychleji, než bych si přál. Jakkoliv se našly vystoupení, které zklamaly (Visionist, Clark), pozitivní dojmy výrazně převažují.
Pouhé čtyři dny zbývají do začátku elektronické události roku – pražského Lunchmeat festivalu –, tak si pojďme shrnout, co všechno nás během tří dní (respektive nocí) čeká v letenském Veletržním paláci.