Slavnostní otevření jaderné elektrárny v Rakousku. Donaufestival 2020 oznámil Hildur Guðnadóttir

Hildur Guðnadóttir Hildur Guðnadóttir Donaufestival

S příchodem března, došlo na odtajnění kompletního line-upu Donaufestivalu 2020, který svou reprezentací současné experimentální hudby nevybočuje z vysoce nastaveného standardu let minulých.

Mezi nejzajímavější nová jména můžeme zařadit například xin, zástupce nadzvukového labelu Subtext, na kterém poctivě obstarává dekonstrukci klubové hudby a žánrových hranic. Naprosto odlišný zážitek lze pak čekat od autorky nejlepší desky uplynulého roku (dle serveru a hudebního obchodu Boomkat) Kali Malone. Její varhanní kompozice mají schopnost zpomalovat čas a zároveň nezabředávat do akademických klišé klasické hudby. Hiphopové trio clipping. naopak odpaluje tep vysoko nad normál, když přináší do hry carpenterovskou estetiku a horrorcoreové odkazy. Nakonec pak nelze nezmínit vystoupení projektu The Caretaker, monumentálního díla Jamese Leylanda Kirbyho zkoumající lidskou paměť a její postupný rozklad vedoucí k nostalgii, melancholii a demenci.

Vrcholem celého Donaufestivalu však bude ještě jedno (resp. dvě) jiné speciální vystoupení. A sice již v titulku zmíněná „otvíračka” jaderné elektrárny. Konkrétně se jedná o jadernou elektrárnu Zwentendorf, nacházející se zhruba 30 km po proudu Dunaje od Kremže, jejíž stavba byla dokončena v osmdesátých letech, ale díky těsnému výsledku referenda nakonec nebyla nikdy uvedena do ostrého provozu. V tomto unikátním prostoru představí svou hudbu k seriálu Černobyl islandská skladatelka a čerstvá držitelka Oscara Hildur Guðnadóttir.

Víkendy na přelomu dubna a května sdružuje úvaha nad propojením člověka a stroje v současném světě. Výše nastíněný soundtrack se zdá být k tématu více než adekvátním.

Donaufestival 2020, Krems (AT) – různá místa, 24. 4.–2. 5. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.