Táborský festival Transforma se po loňských červnových prázdninách vrácí do svého původního termínu na začátek léta. Víkend, který sdružuje živou hudbu, divadlo, slam poetry, přednášky, výstavy a sportovní akce kolem starého mlýna a nynějšího komunitního střediska Cesta se odehraje ve dnech 1.3. července s již skoro tradičním čtvrtečním entreé v Křižíkově elektrárně.

Periferní brněnská čtvrť Obřany si už delší dobu vytváří vlastní kulturní podhoubí kolem kavárny Kafara v budově bývalé fary, kde se pravidelně odehrávají hlavně akustické koncerty, a taky Obrfestu. Dva roky odkládaný ročník se vrací do samého srdce této městské části a k řece Svitavě.

Jesenický písničkář Aleš Macenauer se loučí se svou sebeterapeutickou deskou Měsíc ve váze posledním videoklipem k písni Volavky. Zapomělsem je projekt, který charakterizují elektronické smyčky, snivé vokály, netradiční způsob zacházení s harmonií a místy však i hutné kytarové plochy prohnané kouzlem efektové sestavy.

Dvanáctý ročník Luhovaného Vincenta, který proběhne tentokrát ve dnech 23.– 26. června, zaštítí téma Přes čáru a dramaturgie tak bude ohledávat překračování hranic. Vedle obecnějšího pojetí vycházejícího z problematiky rozdělené společnosti, ať už na základě rozdílných názorů, politických idejí, genderu či náboženských přesvědčení, půjde o „narušení“ dělicí linie přímo v místě konání akce: „Luhačovice jsou někdy ostře vnímány jako dvě oddělené části – městská a lázeňská. A také my, když sestavujeme program festivalu, narážíme na limity vlastních ohledů i znalostí, stejně jako podvědomě přemýšlíme, jestli to už náhodou není ‚přes čáru‘,“ vysvětluje dramaturg Petr Knepr.

Nezávislá DIY scéna se v posledních letech v Brně docela intenzivně soustředila kolem malého klubu a cyklodílny v jednom, nedaleko hlavního nádraží na ulici Dornych. Bajkazyl se už delší dobu potýkal s různými interními problémy, které nyní vyústily v jeho uzavření.

Midi Lidi jsou jednou z českých stálic v line-upu slovenské Pohody. Na trenčínském letišti se ale letos ukážou ve zcela ojedinělém projektu, který byl plánován ještě za života Mira Žbirky. Ten se jeho realizace už bohužel nedočkal, a tak jeho průkopnické album Nemoderný chalan z roku 1984, které nahrál v produkci Laca Lučeniče s kapelou Limit v roce 1984, zazní jako tribut.

Kevin Morby se vrací do Prahy, poté, co stihl odehrát koncert Meetfactory v únoru 2020, než se kluby na první tři covidové měsíce zcela uzavřely. Tehdy jsme ho nafotili a od té doby stihl vypustit americký písničkář dvě nahrávky. Nad deskou, která je vlastně zveřejněným pracovním materiálem, z něhož vznikalo album Sundowner jsme přemítali v loňském Echolokátoru. Singl This Is A Photograph avizuje nové stejnojmenné album, které vyjde 13. května.

Veselá britská muzika trochu připomíná české Midi Lidi – možná i díky špetce zdravé nostalgie prezentované singlem It's good to be back. Až takto se proměnila formace Metronomy, která se ustálila za více než dvacet let existence jako hvězda nezávislého ostrovního popu. Jejich čerstvě vydaná sedmá řadová deska Small World se točí kolem otázky plynutí času. 

Mladí a drzí pankáči z jižního Londýna letos upoutali pozornost novou deskou Drunk Pink Tank, kterou vydali začátkem tohoto roku. „Kluci z Shame, kterým je sotva dvacet, dokazují, že dnešní turbulentní doba urychluje mládí, utváří názory a přesvědčení a přináší deziluze mnohem rychleji, než kdy dřív,“ píše Štěpán v našem Echolokátoru.

Po dvou a půl letech nejistoty a pandemických „alternativních“ ročnících Pohoda in the air a Pohoda on the ground přichází slovenský festival opět se svou plnohodnotnou podobou a line-upem nabitým velkými jmény z řad stálic jako jsou Nick Cave & the Bad Seeds, The Libertines nebo Metronomy, ale v hudebním programu figurují i relativně čerstvé hvězdy světové scény.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.