Nová kapela, která vznikla kolem slovenské písničkářky Kristíny Mindové, snoubí lyrické osobní zpovědi bez servítek s jazz-popovou rytmikou a záchvěvy něhy. Nedávno proběhlý mezinárodní festival Setkání/Encounter s nimi natočil pro svůj hudební program live session, v níž tato sestava vystoupila v premiéře. Připomeňte si projekt Obligatne také v našem Czech it.
Kolektiv Skupina se zaměřuje kulturní fenomény, které lze vnímat a vyjádřit zvukem. V tomto týdnu spustili online projekt Unseen, jenž bude průběžně prezentovat na webové platformě různé přístupy k poslechu a pěstování vztahů mezi našimi těly, prostorem a zvukem. Iniciativa volně vychází z praxe deep listening americké skladatelky Pauline Oliveros a je rozvíjena skrze individuální perspektivy pozvaných umělců. Jsou mezi nimi například multimediální umělkyně a feministka Alma Lily Rayner, konceptuální umělec a performer Aleš Čermák nebo Cristina Maldonado & Isa Juchniewicz, s jejichž tvorbou jsme se mohli potkat i díky činnosti Terénu, který se Skupinou spolupracuje i na tomto novém projektu.
Jak by mohl vypadat restart hudební scény po covidu? Touto problematikou se bude na podzim zabývat CEEntral Sound – BACH Conference. Akci, která se uskuteční 15. až 17. září v Brně, pořádá hudební kancelář SoundCzech společně s Brněnskou asociací clubové hudby a Music Managers Forum Czech Republic. Konferenci bude předcházet setkání Fóra hudebních manažerů.
Od 27. dubna až do 11. května bude možné na platformě Watch and Know sledovat zdarma více než stovku populárně-vědeckých dokumentů v rámci 56. ročníku mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc. Už podruhé se celý program odehraje kompletně v online prostředí a obsáhne soutěžní výběr i doprovodné tematické sekce.
Všestranný umělec Stanislav Abrahám (věnovali jsme mu také nedávný Echolokátor ohledně posledního alba Forces) vydal novou desku, kterou pojmenoval velmi minimalistickým způsobem: Three Drones. A názvu celá nahrávka skutečně odpovídá, jedná se o meditativní hudebně-zvukovou cestu mezi umělcem a posluchačem skrze jediný nástroj – modulární syntezátor. K tvorbě využil systém, který sestavil při hledání různých způsobů zacházení s alikvotními tóny pomocí elektronických hudebních nástrojů.
Loňské album Some Kind of Peace Ólafura Arnaldse, na němž se mihli také Bonobo, Josin a JDFR, prezentuje nedávno zveřejněný videoklip k písni Zero. Hlasité ambientní plochy, jednoduchý klavírní motiv a dva tanečníci v temném lese nesoucí střídavě tíhu toho druhého. „Skladba představuje nejnižší bod na pomyslné cestě desky, ale zároveň je to moment, kdy se vše začne otáčet – jako připomenutí kontrastního boje a naděje, že všichni najdeme uvnitř sebe i v našich vztazích určitý druh klidného řádu.“
Jak psát o hudbě, filmech, videohrách nebo experimentech v současném umění? Audiovizuální sauna je čtyřdenní workshop umělecké kritiky určený nejen studentům, ale všem, kdo chtějí rozvíjet své kritické myšlení. V pěti veřejně dostupných přednáškách se zkušení lektoři budou zabývat tématy audiovize, tvůrčího stylu psaní, videoherní publicistiky, ale také experimentálního umění a související odbornou kritikou. Dalším zajímavým podnětem bude rovněž otázka psaní o genderu, videu a hudbě, která stále rezonuje ve společnosti a v hudebním videoklipu jsou různé pohledy na genderovou problematiku velkým fenoménem.
Projekt rozkročený mezi Katovicemi a Brnem – Mołr Drammaz je trio, ve němž hraje na bicí Tomino Kelar (Midi Lidi) a celou další řadu zvuků od vokálů, přes elektroniku a ukulele až k produkci zabezpečují Wojciech Kucharczyk a Joanna Bronisławská. Jejich společná deska Hidden Hobbies vyšla v půli dubna na labelu MikMusik. Skladbu Belly Bag, kterou opatřil svým hlasem Ventolin, prezentuje také kolážovitý videoklip s různými archivními záběry, obrazovým materiálem z digitálního světa a vizualizacemi od Jadwigy Janowské.
Budoucnost kultury v Praze bude hlavním tématem prvního ročníku online konference Pražské kulturní fórum, která proběhne od 27. do 29. dubna formou streamu z Centra architektury a městského plánování (CAMP). Mezi panelisty budou zástupci kulturního sektoru z tuzemska i zahraniční experti. Spolu s odborníky z oblasti ekonomiky, politiky a kreativních průmyslů otevřou hlavní otázky podpory pražské kultury a alternativ k současnému stavu.
Filharmonie Brno přinese ve čtvrtek 15. dubna další živý stream. Uvede během něj dvě velké „druhé“ symfonie skladatelů 19. a 20. století: Philipa Glasse a Johannese Brahmse. Dílo amerického průkopníka minimalismu zazní v české premiéře.