Devátý ročník hudebních cen Vinyla již zná své nominace. V obvyklých třech kategoriích se oceňují nejlepší alba a počiny na domácí scéně a k tomu několik objevů hodných pozornosti.

Poslední letošní akce ze série hudebních a audiovizuálních večerů MENU proběhne v pátek 13. prosince v bývalém kostele sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové. Nabídne vystoupení Slowmotiodancer, sólového projektu výtvarníka a hudebního producenta Dominika Gajarského, a k tomu live set vizionáře digitálního umění Davida Střelečka alias eva01. 

Po delší době vás zveme na akci, se kterou chceme 5. prosince uvést sérii večírků zaměřených na progresivní a experimentální směry z rukou umělců, jejichž hudbu vydávají naše domácí nezávislé labely. Začínáme programem ze sféry elektronické, noisové a ambientní hudby, což ale nemusí být pro další edice vůbec pravidlem. Jako klubovou základnu volíme Brno – místo, které je domovem světově známé modulárové dílny a bastlířů.

Další ročník brněnské přehlídky soudobé hudby přichází v podzimním čase, její program se tentokrát zhustí do čtyř dnů. První dva večery budou patřit triům, nejdříve ve čtvrtek 21. 11. festival v Besedním domě zahájí ISHA trio ve složení zpěv, flétna a klavír. Na koncertě zazní díla skladatelů od Johna Cage, přes Cathy Berberian, Kazuo Fukushimu až k domácím autorům, jako je Vít Zouhar nebo Petr Graham, jehož Prosté motivy a prostoduché písně budou mít na Expozici svou premiéru. Ve stejný večer si ještě mohou návštěvníci prostřednictvím archivních nahrávek zavzpomínat na minulé ročníky festivalu v poslechovém pořadu Big Expozice v kavárně Praha v Brně. Uslyší třeba Alvina Currana hrajícího na Janáčkův klavír. V pátek 22. 11. nás čeká opět vystoupení pro koncertní sál – housle, viola a klavír – to je složení Tria Helix.

Beseda u bigbítu se letos zapsala dramaturgicky objevným a zcela monumentálním line-upem. Jednou z kapel, kterou jsme mohli uprostřed letní noci v Tasově zažít, bylo také ukrajinské duo Ptakh_Jung. Na jediném klubovém koncertě v Česku je můžeme znovu vidět už v sobotu 16. listopadu v brněnském Bajkazylu. 

A je to tady. Album, které bylo mnohými netrpělivě očekáváno, je již k poslechu na Bandcampu. Brněnská kytarová scéna prostě jen kvete. Ale teď už vážně – Acute Dose patří nepochybně k těm kapelám, co do určité míry definují scénu mladých českých kytarovek. Rozvíjejí vlastní styl a naživo se ukazují jako celkem dynamická a ohebná parta hudebníků. Ne že by jejich skladby byly zase tak náročné k hraní, ale jednoduchost často odhalí to skutečné jádro, co je kdesi v přirozené muzikálnosti a nenucenosti. Neváhají tak měnit sestavu, aby celek byl sehraný a odevzdaný jakémusi společnému vyznění. A možná, že je tam i nějaké vyznání, kdo ví.

Dvoučlenná brněnská kapela zkouší skutečně v místech, co by kamenem dohodil na provizorní (ale momentálně dost vytížené) Dolní nádraží. Přes dva roky se pohybuje někde v post-hardcorových vodách s občasnými matematickými a noisovými vsuvkami. Loni vydali své první, eponymní EP, a právě v říjnu jim vyšlo debutové album Melodies Towards The Heartbeat. „Nové album vnímáme jako zásadní posun od špinavého, polámaného rock'n'rollu směrem k dospělejšímu post-hardcorovému vyznění, na čemž má zásadní podíl i zvuk, o který se postaral Tomáš Suchánek,“ přibližují stylové zabarvení nové nahrávky Klucí od Dolního nádraží (KODDN).

První tři listopadové dny proběhne hlavní program každoročního festivalu Alternativa, který je v Praze pořádán od roku 1993. Letos bude jeho jediným dějištěm smíchovská fabrika MeetFactory. V pátek 1. listopadu se uskuteční krátký workshop zaměřený na elektroakustickou improvizaci pod vedením zkušených hudebníků Joka Lanze (gramofony) a Christiana Webbera (kontrabas/baskytara), kteří na festivalu vystoupí o den později. Večer nás pak čeká netradiční sólové vystoupení francouzského experimentálního hudebníka Petera Orinse s arytmickými bicími, psychedelický drone metal taiwanských Scattered Purgatory, zvuková umělkyně a turntablistka JD Zazie či kultovní polská formace Księżyc, která kombinuje minimalistický slovanský folk s prvky psychedelie.

Pokud vás zajímá, jestli je skutečně možné se živit v oboru hudby a co to obnáší v jednotlivých „povoláních“, tak stále máte možnost registrovat se na workshop, který proběhne 25. října v brněnském Kabinetu Múz. Spolupořádá ho label Future Archive Recordings, Fair Price Music a financuje proexportní kancelář SoudCzech-Skills. O své zkušenosti se podělí umělci a hudební profesionálové ze zahraničí, proto bude workshop probíhat v angličtině a na základě registrace je účast zdarma.

Noisově-ambientní projekt Sarram sardinského rodáka Valeria Marrase není zcela jasně žánrově definovaný, střídají se v něm hlučnější, temné pasáže s post-rockovými, kde vévodí kytara a syntezátorové plochy. Čtyři instrumentální skladby vás provedou jeho deskou Four Movements of a Shade. Na konci budete mít pocit, jako byste proletěli celým vesmírem plným hvězd.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.