Brněnská dohra Punktu bude v rukou jeho zakladatelů a Floexe

Jan Bang Jan Bang

U nás první ročník festivalu, který své kořeny vytáhl z Norska k světovým metropolím jako Paříž či Londýn, letos potěší v Praze i Brně. Po třídenním těšení labužníků v pražském Paláci Akropolis čeká finále Brno. Punkt meets Music Infinity zde vyvrcholí s jeho zakladateli Erikem Honorém a Janem Bangem.

Jako posluchači jsme navyklí vnímat hudbu jako něco, co se nám nabízí jako hotové – ať už prostřednictvím nahrávky nebo koncertu, na němž kapela hraje předem napsané a nazkoušené písně. Zkuste si ale představit, že jste součástí vzrušujícího procesu, v němž hudba přímo vzniká před vašima očima ze setkání hudebníků,“ líčí dramaturg Josef Sedloň intenci festivalu, který zhmotní jak původní hudební skladby, tak i jejich naživo vytvořený remix. Kromě Honorého a Banga bude na Flédě k slyšení také rakouský Fennesz, právě jehož „čeká střet kytarových ataků s trojicí Endresen - Bang - Honoré“. Něžné pohlaví zastoupí Sidsel Endresen, experimentátorka z nejvyhlášenějších, jež se připojí k remixu vystoupení Fennesze.

Nabitý večer zastoupí také čeští tvůrci, a to v zastoupení Floexe, jenž spolu s Honorém bude šahat pod ruce jim předcházejících Orchestr Berg. O této části programu si lze přečíst v boxu níže. Návštěvníky čekají také čtyři workshopy, kupříkladu pod pokličkou Floexovy kuchyně či napříč luhy Berg Orchestra.

Orchestr Berg - Město bez Židů

Němý expresionistický film Město bez Židů na motivy slavného utopického románu Hugo Bettauera z roku 1922 s živým hudebním doprovodem Orchestru Berg. Impulsem k napsání románu bylo grafitti na zdi jednoho vídeňského veřejného pisoáru, které hlásalo: „Hinaus mit den Juden!“ ( „Pryč se Židy!“). Ačkoliv tento film rakouského režiséra Hanse Karla Breslauera v detailech děsivě přesně předznamenává tragédii šoa, končí happyendem. Hudbu napsal pro Orchestr Berg mladý český skladatel Petr Wajsar, který vytvořil více než 80 minut hudby. Kromě více či méně běžných hudebních nástrojů zazní deska se synagogálními zpěvy modifikovaná za pomoci DJ setu nebo zvuk neladěného pianina upravený za pomoci počítače.

Kompletní program Punkt meets Music Infinity si projděte zde.

Punkt meets Music Infinity, Brno – Fléda, 11. 5. 15  

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.