Café V Lese rozvlní ozvěny Vinyly

Dizzcock Dizzcock Libor Galia

Hudební ceny Vinyla se se svými letošními koncertními aktivitami po dvou brněnských zastávkách vrací do Prahy. Dvakrát tam rozezní oblíbený pražský klub Café V Lese, poprvé již tuto sobotu 26. listopadu. 

Milovníci posthardcore si budou libovat nad svěžím projektem Rutka Laskier, který se po letním turné po Evropě vrací na domácí scénu. Skupina o pěti členech, zrozená z proudů jihomoravských Hrušovan, vzdává na loňské desce hold české emo vlně, přilévá však i prameny noise či postpunku. Souladem několika proudů pak předvádí na pódiu gejzír ostré energie.

Pod temnou kápí utkanou z nití elektra a punku vystoupí trio V0NT. Smutek a zmar hardcoreového projektu Remek si novým kytarovým nádechem temna dalo za cíl vytvořit nový rozměr děsivého krásna, nebojícího se vás zasáhnout přímo do srdce. Za jejich tvorbou ovšem nehledejte žádné záhady hlavolamu. Nechte se pohltit.

Tábor radosti zdaleka není na české scéně benjamínkem. Temný kult industrial performance obalí Café V Lese černým suknem a předvede umění proměnit koncert v zahalený rituál rytmů specifického světa, kde se protínají moudra předků tajemných civilizací s futurismem, překračující hranice geografické i hudební.

Café V Lese jedna session nestačí. Další Ozvěny se proto přihlásí 8. prosince a vystoupí na nich například autor desky roku, Ondřej Bělíček alias Dizzcock, skládající ve své tvorbě drobečky současné elektro hudby s kousky grime či juke. Srdce porotců si získal zejména svou neotřelostí a nebojácností. Má to říz, má to vizi.

Za exotickým názvem Orient je skrývá žižkovské trio – živoucí důkaz, že za jeden rok se na domácí scéně dají vytvořit velké věci. Temným synthpopem si omotali kolem prstu nejednoho kritika a fanouška, včetně nás. Hlavní zásada? Hudba je živá. I přes velké využívání elektroniky. Ano, zní to jako oxymóron, ale což. Kombinace kytar, současné elektroniky a neotřelého zpěvu splývá ve skutečný estetický požitek pro smysly.

Bořit zdi apokalyptickým punkem je pak přesně to, za čím si stojí pražští VOLE, seskupení z kapel Hlinomaz, Vrah, Transwaggon či Pustina, v čele s renesančním mužem Tomášem Miturou. Koncerty VOLE jsou sice tak půlhodinková záležitost, ovšem svou energií vydá za dvouhodinovou show a po posledních tónech budete žadonit o přídavek, i když sami přemítáte, jestli vás další nálož bouře nesmete.

Ozvěny Vinyly | Café V Lese:

26. 11. – Ruta Laskier, V0NT, Tábor radosti
8. 12. – Dizzcock, Orient, VOLE

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.