Gabriel Saloman v Lechovickém sklípku i na Rumišti v Brně

Gabriel Saloman Gabriel Saloman

 Kanadská ikona noisové body music v blízkých dnech zahraje v méně tradičních prostorech, výjimečný koncert v omezeném počtu návštěvníků zažije Brno i Praha. Gabriel Saloman se nejdříve představí již tuto sobotu 11. června spolu s americkým post-dronovým projektem Common Eider, King Eider a experimentálním improvizátorem Tomášem Procházkou alias Federselem (spojeným například s Gurun Gurun nebo B4, a také zakladatelem koncertní série Wakushoppu) v Lechovickém sklípku u Hamerského rybníka na pozvání Letmo Productions ve spolupráci s Genot Centre (organizátorskou skupinou a kazetovým labelem stojícím za projektem SILENT_NIGHT).

O dva dny později, v pondělní večer 13. června, se jeho set odehraje ve zcela odlišném znění. „Šestnáctá loft session na Rumišti nabídne temnou a hlasitou hudbu, která bude znít výjimečně potichu,“ slibují organizátoři z brněnského týmu AVA, limitováni povolenou hlasitostí v bytové oblasti, neboť Rumiště je prostorem na půdě rodinného domu. O to zajímavější bude toto protikladné pojetí Salomanovy tvorby. Večer doplní stejně jako v Praze minimalistické slowcoreové uskupení Common Eider, King Eider a rezidenti AVA za mixážními pulty.

Gabriel Saloman pochází z Vancouveru a proslavil se jako člen noisového dua Yellow Swans, které tvořil dohromady s Petem Swansonem, mistrem hlučného techna. Během devítileté existence vydali přes padesát nahrávek, Saloman se však později vyjádřil, že jeho koncept elektronické „body music“ se pokaždé v publiku neodrážel tak silně, jak by si býval přál. V posledních letech se od noisu odklonil a přešel ke skládání hudby k tanečním představením a neoklasické kompozici, ale v experimentování v návaznosti na lidský pohyb pokračuje i v sólové tvorbě. „Málokdo zvládá tak elegantně přecházet od pečlivě vygradovaného dronu přes dystopický post-rock ve stylu Godspeed You! Black Emperor až k radikálním dekonstrukcím jazzových tradicionálů podkreslených militantním rytmem perkusí, které jsou Salomanovým trademarkem už od jeho prvních nahrávek na norském vydavatelství Miasmah,“ dodávají pořadatelé pražského koncertu.

Letošní půlrok vyvrcholí pro brněnský AVA kolektiv právě s Gabrielem Salomanem, ještě ve čtvrtek 9. června však spojí síly s Full Moon Forem, které pořádá v Kabinetu Múz křest nové desky navrátivší se kapely Veena. V rámci turné k aktuálnímu albu Severe přijedou zásluhou AVA do Brna poprvé Australané My Disco, kteří zde představí svůj hlukový minimalismus. „I přes to, že jsou skladby My Disco postaveny na koncentrované repetici, žádný moment se tady neopakuje dvakrát. Zdánlivá výrazová asketičnost či strohost Australanům umožňuje posluchače ponořit do hlubokého transu, utopeného v pulsující repetici a groovy motorice, díky níž nabývá hudba My Disco rozměrů taneční body-music či kraut rocku,“ zní z tábora AVA. Večer doplní ještě psychedelický blues-rockový projekt Metronome Blues Novozélanďana Rhyse Braddocka. I od něj můžeme za pár měsíců očekávat novou desku.

Více informací o vstupném a lokalitách naleznete na FB událostech:

Veena+My Disco+Metronome Blues, Brno – Kabinet Múz, 9. 6. 16


Gabriel Saloman+Common Eider, King Eider+Federsel, Praha – Lechovický sklípek, 11. 6. 16


Gabriel Saloman+Common Eider, King Eider+AVA DJs, Brno – Rumiště, 13. 6. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.