Glassova Satyagraha a další opery v nočních streamech MET

Glassova Satyagraha a další opery v nočních streamech MET foto: MET

Newyorská The Metropolitan Opera začala zpřístupňovat svůj archiv nahrávek z proslulých půlnočních přenosů už při jarní vlně koronaviru, podobně jako další světové operní domy. Velkolepé jevištní produkce s největšími hvězdami operních pódií z celkem 14 sezon The Met: Live in HD se objevují online každý den vždy jen na 23 hodin. Živé přenosy z newyorské operní scény také dosud uváděla česká kina.

Právě dnes, 2. listopadu, je k vidění záznam minimalistické opery Satyagraha skladatele Philipa Glasse a MET s ní uzavírá týden zaměřený na téma „Politika v opeře“. Dílo je volně přístupné ke sledování během dnešního večera až do půl jedné v noci našeho času na této stránce.

Satyagraha je tříaktová opera pro orchestr, sbor a sólisty a její libreto je napsané v sanskrtu. Název v překladu znamená „trvání na pravdě“. Dílo je volně inspirované životem Mahátma Gándhího a odkazuje na jeho koncept nenásilného odporu k nespravedlnosti. Texty pochází z Bhagavadgíty, jedné části staroindického eposu Mahábhárata. Program dalších streamů je k nalezení na webu MET, v nejbližší době je plánován i záznam Achnatona, další Glassovy opery, která bude v našem časovém pásmu k vidění 15. listopadu.   

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.