Filharmonie Brno uvádí Glassovu druhou symfonii v české premiéře online

Filharmonie Brno uvádí Glassovu druhou symfonii v české premiéře online foto: Andreas Bitesnich

Filharmonie Brno přinese ve čtvrtek 15. dubna další živý stream. Uvede během něj dvě velké „druhé“ symfonie skladatelů 19. a 20. století: Philipa Glasse a Johannese Brahmse. Dílo amerického průkopníka minimalismu zazní v české premiéře. 

„Jejich autoři se k prvním symfoniím odhodlali až ve zralém věku – Brahms jako třiačtyřicetiletý, Glass dokonce jako pětapadesátiletý –, aby se poté ve druhých symfoniích definitivně oprostili od jiných vlivů, Brahms od Beethovena, Glass od Bowieho, a vytvořili zcela svébytná díla,“ říká k programu dramaturg Vítězslav Mikeš.

Orchestr se v tomto větším obsazení sejde téměř po šesti týdnech. Koncert se bude živě přenášet z brněnského Besedního domu. Během pauzy uvidíme také rozhovor s Philipem Glassem, který povede šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies.

Brahmsova Symfonie č. 2 přenos zahájí, vznikla zhruba rok po symfonii první. Premiéry se dočkala 30. prosince 1877 ve Vídni pod taktovkou Hanse Richtera, v lednu následujícího roku ji v lipském Gewandhausu řídil sám autor. Druhá symfonie představovala důležitý mezník i pro tvůrčí život Philipa Glasse, neboť se v ní definitivně odhodlal k následování tradice symfonie, ovšem s využitím výlučně svého vlastního rytmického a melodického materiálu.

„Naše spolupráce trvá už dobrých čtyřicet let. Začala za mého působení coby generálního hudebního ředitele Stuttgartské státní opery, kdy jsem dirigoval úžasné nové inscenace jeho raných oper Satyagraha a Akhnaten, a pokračovala v New Yorku, kde jsem postupně řídil premiéry jeho Prvního houslového koncertu, Symfonie 'Low' a dalších orchestrálních a komorních děl,“ přibližuje přátelství s Glassem šéfdirigent. Symfonii č. 2 skladatel věnoval Brooklynskému filharmonickému orchestru a právě Daviesovi, kteří ji premiérovali 15. října 1994.

Glassovo dílo je všeobecně oblíbené a stává se bodem programu jak na koncertech klasické hudby, tak těch zaměřených na soudobou a experimentální hudbu. Přesto ho nemáme možnost slyšet živě zase tak často, protože mnohdy je velmi náročné na interpretaci. Důležitým milníkem v uvádění Glassových děl u nás bylo představení jeho díla Music in Twelve Parts na festivalu Ostravské dny, kdy ho jeho autor přijel osobně dirigovat 16. srpna 2013 do haly Gong.

Koncert Filharmonie Brno bude možné sledovat od 20 hodin přes YouTube kanál orchestru nebo na tomto odkaze

Live stream: Brahms & Glass: #2, Brno – Besední dům – online, 15. 4. 21

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.