Křik, zmatek i balzám na duši. Alternativa rozezní Prahu

Lišaj Lišaj Libor Galia

Umění zaškatulkované do svých komůrek nikdy nemůže dosáhnout stoprocentního rozletu. O rozboření mainstreamových hranic a škatulek se již více než dvacet let snaží festival Alternativa, která na letošní 24. ročník chystá opravdové klenoty.

Předstupněm samotného hlavního programu festivalu je přehlídka Malá alternativa, kde se již tradičně předvede pět nadějných projektů a nejlepší z nich získá možnost dále se realizovat na české hudební scéně. Na scéně Unijazzu se letos představí celkem pět kapel. Výběr účastníků byl pro letošní ročník také trošku alternativní. Čtyři garanti festivalu – Antonín Kocábek (Radio 1), Michal Pařízek (FullMoon), Josef Jindrák (Polí5) a Václav Adam (Letmo Productions) – vybrali svého mladého favorita a věnovali mu divokou kartu. Pátý projekt poté vybrali členové Unijazzu na základě přihlášek.

Publikum se tak může těšit na souboj mezi hutnou nepropustnou muzikou Kannout, hravým odvážným punkem Johny the Horse, nekompromisními Blachut, crossoverem Nachttante a rozpustilými Lusk.

Samotný festival otevře 8. listopadu Klubová noc, která spojí dohromady celkem sedm oblíbených pražských podniků – Studio Paměť, Café V lese, Punctum, Čítárnu Unijazzu, čajovnu Made in Tchaiovna Kaštan a bar NAPA – a nabídne komorní audiovizuální projekty.

Následující den se posluchači mohou proletět hudební galaxií klubu FAMU, u které nemůže chybět i úplněk neboli Fullmoon. Cestou vesmírem můžete narazit například na mistry bristské psychedelie Gnod. Omamující smršť řízných kytar v kombinaci se syrovou elektroniky vytváří perfektní kombo pro všechny milovníky nespoutaného tance. Ruku v ruce s Gnod půjdou domácí Lighting Glove, tvořící ve stejném duchu, jen méně kytarovém a více futuristickém. Na Alternativě doplní výstup této pražské trojice vizuál Petera Gondy, ušitý koncertu přímo na míru. Večer zakončí vycházející hvězda – producent Lišaj – v jehož dílech se snoubí temný beat a zasněný rap.

Největší hvězdy vyjdou nad Alternativou ve čtvrtek 10. listopadu. Severští králové improvizace – Supersilent – se do české metropole vrací po dlouhých deseti letech. Super tichý dýchánek však nečekejte ani omylem. Kulturní sportovnu Radlickou rozezní známá esence noisu s příměsí jazzu a nespoutané improvizace bortící hranice všeho, co jste doposud zažili. Jako předskokani Supersilent vystoupí akustické kvarteto Oker. Podmanivá melodie kytar, trubky, a šum perkusí vás v okamžiku přenese nad uklidňující norské fjordy.

Páteční večer se ponese pod taktovkou Heartnoize Promotion, Žižkovské noci a River Promotions. Milovníci tvrdé muziky si přijdou na své v divadle Ponec, které protká temný nekompromisní tlukot bicích, kytary ostré jako břitva a mrazící scream. Post-hardcore, sludge a špetka black metalu – to jsou černí jezdci z Francie, Celeste. A černá mračna se budou nad Ponecem držet i v podání Dirge a jejich omamné dávky industrial metalu. Stačí se pohroužit do bažin kytarových frází a jen těžko vás bude realita tahat ven. Českou scénu zastoupí Esazlesa, kteří již brzy vydají své album. Emo-hardcore, struny a emoce až do roztrhání duše.

Poslední alternativní den bude patřit Klubu FAMU, do kterého přijala pozvání holandská bubenická legenda – Han Bennink. Mimo něj klub rozezní i trio jazzmanů Kaufmann/Gratkowski/De Joode. Poslední představení letošní Alternativy bude patřit elektroakustickému triu Radian, jejichž hudba sice zní místy agresivně a štiplavě, ale ve výsledku jsou stejným balzámem jako vídeňská káva, sachertorte a výhled na Prater.

Program Festivalu Alternativa 2016:

05/11 Malá Alternativa, Klub Kaštan
08/11 Klubová noc, různá místa
09/11 Gnod + Lightning Glove + Lišaj, Klub FAMU
10/11 Supersilent + Oker, Radlická
11/11 Celeste + Dirge + Esazlesa, Divadlo Ponec
12/11 Han Bennink + Kaufmann/Gratowski/De Joode + Radian, Klub FAMU

Festival Alternativa 2016, Praha – různá místa, 5.–12. 11. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.