Letošní JAZZFEST přiveze do Brna Brada Mehldaua, Gregoryho Portera a další

Gregory Porter Gregory Porter

Klavírní virtuos Brad Mehldau zahájí a čerstvý držitel Grammy Gregory Porter zakončí brněnský JAZZFEST, který letos proběhne již potřinácté. Od března až do konce května se na různých koncertních místech postupně představí velká světová jména, domácí jazzmani i mezinárodní projekty jazzových hráčů.

Zahajovat se bude již ve čtvrtek 6. března v Janáčkově divadle koncertem klavírního virtuóze Brada Mehldaua a jeho tria. Brad Mehldau se nebojí překračovat hranice jazzu a vypůjčovat si i písničky z rocku či popu, zahraje své skladby a úpravy jazzových standardů, především ze dvou posledních alb Ode a Where Do You Start.

Festival bude většinou okupovat brněnské kluby Fléda a Alterna. Na koncert posluchačů Katedry jazzové interpretace JAMU si můžete zajít do Divadla na Orlí a závěrečný koncert vokalisty Gregoryho Portera se pro velký zájem odehraje v Bobycentru. Gregory Porter nedávno získal za své stále aktuální třetí album Liquid Spirit cenu Grammy, a tak se oficiálně utvrdila jeho výsostná pozice v jazzové hudbě na pomezí soulu a r'n'b.

Ani čeští a slovenští jazzmani na festivalu nepřijdou zkrátka, uslyšíme například porevoluční jazzové seskupení Robert Balzar Trio utvořené kolem kontrabasisty Roberta Balzara, mladou česko-slovenskou kapelu E Converso, jež v lednu tohoto roku vydala debutové album, nebo improvizující formaci Limbo. Vít Krišťan představí společně s hosty z Polska Imprints Project absorbující vlivy z české, skandinávské a polské hudební tradice. Zahrají rovněž formace Romana Pokorného: Tribute to Grant Green a Miroslav Hloucal Quartet.

Spousta vystupujících souborů má nadnárodní charakter spojený světem jazzu. Saxofonista Rostislav Fraš bude mít ve svém projektu jako hosta italského pianistu Antonio Faraoa. Naopak Fly Agaric s hráči z Británie a Španělska má ve své sestavě českého kontrabasistu Jiřího Slavíka. Fúzi slovenského folklóru a amerického jazzu nabídne formace Folklore to Jazz se slovenským saxofonem Radovana Tarišky a venezuelským klavíristou Benito Gonzalesem. Slovensko-polská trojka MaBaSo představí světovou špičku v jazzové hře na vibrafon Bernarda Maseliho.

Z nedalekého zahraničí přijede poznaňská kapela Dixie Company věnující se tradičnímu jazzu. Z Itálie zavítá Luca Ciarla Quartet mixující středomořský jazz s etnickou hudbou. A v divadle Husa na provázku zazní hammondky Larryho Goldinga v americké formaci Trio Goldings–Bernstein–Stewart. Izraelský kytarista Assaf Kehati se představí ve stejnojmenném triu.

Z koncertu libanonského trumpetisty Ibrahima Maaloufa vám přineseme reportáž. Jeho četný soubor doprovází fenomenální Maaloufovu hru ovlivněnou arabskou hudbou s jazzrockovými a funkovými prvky.

Kompletní program festivalu naleznete na webu JAZZFESTu. Vstupenky jsou k dostání v síti Ticketportal.

JAZZFEST, Brno – různá místa, 6. 3. -25. 5. 14

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.