Multimediální zážitky a soudobou vážnou hudbu spojuje festival Moravský podzim

Colin Currie Colin Currie Marco Borggreve

Misky vah, které na jedné straně nesou klasické koncerty s hudbou kanonických autorů a na straně druhé experimenty v multimediální rovině a hudbu skladatelů moderní a současné doby, se na letošním Moravském podzimu výrazně přiklánějí k variantě druhé.

Během dvou týdnů nabídne programová linie festivalu hledání souvislostí mezi hudbou a filmem, pohyblivým obrazem a zpívaným i recitovaným textem. Osobně přítomna bude trojice skladatelů z blízkého severu Erkki-Sven Tüür, Justé Janulyté a Michel van der Aa. Zavítají i hvězdní interpreti jako například skotský bubeník Colin Currie.

Nově bude centrem dění univerzitní kino Scala. V neděli 4. října ožije československý němý film Batalion hudbou Pařížana českého původu Kryštofa Mařatky. Následující den zde Michel van der Aa v rámci Uměnovědného biografu představí ukázky ze své operní a písňové tvorby. Druhé setkání s významnou osobou proběhne o týden později, 12. října opět v sále Scaly. Beseda s rezidenčním skladatelem letošního Moravského podzimu Erkki-Sven Tüürem bude doplněna projekcí jeho opery Wallenberg inspirované hrdinstvím tohoto švédského diplomata za druhé světové války.

Hudbu s divadelní a filmovou akcí propojí dílo Michela van der Aa s názvem Close-up. Audiovizuální koncert se odehraje v úterý 6. října v Besedním domě. Hudbu dotvoří mimo jiné orchestr BERG. Ve středu na stejném místě přednese berlínský smyčcový Armida Quartett repertoár z per Tüüra, Bély Bartóka a Albana Berga.

Besední dům bude hostit také koncert dvanácti violoncell, a to 8. října. Zazní Arvo Pärt, L'abbé Agathon pro 8 violoncell a soprán, Brett Dean, hudba inspirovaná filmem Dvanáct rozhněvaných mužů, a další. Oliveru Messaienovi a jeho cyklu Visions de l’Amen bude v koncertní síni vyhrazen sobotní večer. Textu, který doprovází dva klavíry, se ujme herec Saša Rašilov.

V pondělí 12. října rozezní evangelický kostel J. A. Komenského komorní sbor Collegium Musicale skladbami estonské trojice Tüür, Pärt, Tormis. Velmi očekávané české premiéře díla Smėlio laikrodžiai („Přesýpací hodiny“) bude předcházet beseda s autorkou Justé Janulyté. Pro strhující multimediální podívanou mixující hudební performanci a audiovizuální instalaci byl vybráno Sono Centrum a datum 14. října.

Další premiéra, tentokrát skladby Conversio II, která byla navíc napsána na objednávku festivalu, se uskuteční předposlední den jeho konání v Besedním domě. Erkki-Sven Tüüra vystřídají také skladby Miloslava Ištvana, Mauricio Kagela a dalších autorů. Na pódiu zazní bicí nástroje nebo housle. Velkolepý závěr festivalu připravuje Filharmonie Brno společně s bubenickou hvězdou současnosti Colinem Curriem. Naposledy se představí Tüür, tentokrát se symfonií č. 4. Magma, která v České republice zazní vůbec poprvé. Společnost mu budou dělat pánové Debussy a Stravinskij.

K dalším bezpochyby významným momentům festivalu bude patřit návštěva Rotterdamské filharmonie doprovázená hudbou Rachmaninova, Rimského-Korsakova a jejich finského současníka Jeana Sibelia. Kuriozitu nabídne klavírní recitál představující hudební díla spisovatelů Tolstého, Pasternaka a filozofa Nietzscheho.

Vstupenky jsou k dostání v kamenném předprodeji v Besedním domě a v Domě pánů z Lipé nebo tři čtvrtě hodiny před koncertem v místě konání. Lístky je možné také rezervovat online na webu Filharmonie Brno.

Moravský podzim 2015, Brno – různá místa, 3. - 16. 10. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.