Nizozemský Le Guess Who? letos podesáté, kurátorují Wilco, Savages, Julia Holter a Suuns

Le Guess Who? 2016 Le Guess Who? 2016

Festivalů, za nimiž by měl jít našinec světa kraj, tolik není. Festival Le Guess Who? mezi ně ale patří, experimentální čtyřdenní klání hostí Utrecht, město s bohatou historií a malebnou scenérií, skryté v nizozemské konurbaci zahrnující ještě Amsterdam, Rotterdam a Haag. Na začátku listopadu navíc utrechtské kluby opanuje čtveřice jmen, která přivítá jména další. Oslava experimentální hudby letos bude ve znamení Wilco, Savages, Julie Holter a Suuns.

Koncept kurátorování je znám kupříkladu z kultovního britského festivalu All Tomorrow's Parties. Před pár lety podobný koncept zavedl také nedaleký polský OFF Festival, který tradičně mapujeme. V případě Le Guess Who?, který letos čeká desátý ročník, se tak bude dít podruhé, loni mj. kurátorovali Sunn O))) či Levitation. Neznamená to ovšem, že by si dramaturgie klubového festivalu nechala volné ruce.

Jako v případě ATP, podobně název Le Guess Who? odkazuje ke jménu kanadské hudební skupiny The Guess Who. V počátcích se festival soustředil především na kanadské skupiny, které bývají mylně pokládány za americké, a k pojmenování přibyl otazník – zdůrazňující, že před návštěvníkem je cosi neznámého také v rovině hudební. 

Obé ztělesňují Suuns, jimž v Utrechtu patří poslední den festivalu. Avantgardní zvukové koštérství představuje čerstvé, na jaře vydané třetí album Hold/Still. Vizionářství kanadské skupiny zastoupené labelem Secretly Canadian v Utrechtu zrcadlí jejich nedělní výběr – Patrick Higgins ze skupiny Zs, Alessandro Cortini známý jako klávesák NIN či How to Destroy Angels a nechybí samozřejmě ani Jerusalem in My Heart, s nimiž loni Suuns vydali společné album. Jejich dva roky starou návštěvu v Praze máme zdokumentovánu slovem i obrazem.

Další dny postupně kurátorují Wilco (Fennesz, William Tyler, Bassekou Kouyaté, …), v pátek na ně navazují Savages (Tim Hecker, Jessy Lanza, Good Sad Happy Bad, Bo Ningen, …) a v sobotu Julia Holter (Laurel Halo, Laraaji, Circuit Des Yeus, …). Jednotlivým dnům se ještě budeme věnovat. V hlavním programu mimoto stojí jména jako Swans, Scott Fagan anebo Anna Von Hausswolff. A také dodatek, že další budou oznámena.

Lístky na kultovní královský festival lze pořídit jednak na všechny dny, a také na dny jednotlivé. Během festivalu zároveň probíhá jeden z největších trhů s vinyly a CD. Souhrnné informace nabízí webové stránky festivalu.

Le Guess Who?, Utrecht (NL) – různá místa, 10.–13. 11. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.