Nový festival Faun je příslibem pestrého jara v Brně

Lucrecia Dalt Lucrecia Dalt

Hledání průsečíků mezi elektronickými subžánry, jazzem a improvizovanou hudbou si klade za cíl festival Faun. Nově vznikající brněnský festival proběhne o třetím dubnovém víkendu v prostorách divadla Husa na provázku, kde využije obě scény – velkou i malou.

Slovy organizátorů „Faun staví na originalitě, progresivitě, vysoké umělecké hodnotě, technické vytříbenosti a zvukové virtuozitě.” Dramaturgii mají na starost Radim Hanousek (dramaturg festivalu Ponava) a Jan Lichý, který se podílel na podzimním jednodenním festivalu Sonda v planetáriu na Kraví hoře.

Půjde takto o různorodou kombinaci experimentálních žánrů v návaznosti na preference obou dramaturgů. „Věřím, že právě tato žánrová rozkročenost je největší předností Fauna. Předpokládám totiž, že fanoušek experimentální hudby, který si na festival najde cestu, bude natolik otevřený, aby si užil drone elektroniku stejně jako vystoupení noisové improvizační kapely,” dodává Lichý.

Mezi zásadní jména z programu jistě patří Lucrecia Dalt. Kolumbijská hudebnice na loňské desce ¡Ay! manipuluje klasické nástroje a hudební žánry a vytváří z nich narativní koláže budoucnosti. Mimochodem, pár dní na to Dalt vystoupí ještě v pražské MeetFactory.

Z opačné strany hudebního spektra přiveze do Brna temné halucinační ambientní drony norský mystik Helge Sten alias Deathprod. V rámci rezidenčního projektu vystoupí Rian Treanor a Keira J. Fox.

Intenzivní zážitek se dá čekat od íránského dua 9T Antiope, jejichž hudba pracuje s všudypřítomnou naléhavostí, silnými vokály a všemožným ohýbáním zvuku. Šlo o jeden z nejsilnějších momentů pražské série Silent Night, který si zaslouží zopakování.

Kromě slunečného počasí za okny, Faun působí jako příslib nadcházejícího jara.

Faun: Explorations in Sound, Brno – Husa na provázku, 21. 4. 23

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.