Pátý ročník ceny Vinyla zná své nominované, vítězové vzejdou netradičně z jedenácti vybraných

Pátý ročník ceny Vinyla zná své nominované, vítězové vzejdou netradičně z jedenácti vybraných

První kolo hlasování je uzavřeno a pátý ročník alternativních hudebních cen Vinyla zná své finalisty. Vítězové kategorií album roku, objev roku a počin roku vzejdou z hlasování ve druhém kole a budou vyhlášeni na slavnostním večeru, který 3. února 2016 proběhne v pražském Lucerna Music Baru. Kdo se tentokráte „popere“ o jeden ze tří vymazlených vinylů, jenž se na Vinyle udílí místo sošky?

O album roku se díky nečekané rovnosti hlasů porotců netradičně utká hned pětice interpretů. Jsou mezi nimi Dizzcock a jeho experimentální debut Elegy of Unsung Heroes nabízející angažovanou spojnici mezi grimem, bass music a undergroundovým hip hopem, ambientní supergroup Gurun Gurun se svým částečně improvizovaným, japonskou estetikou načichlým albem Kon BKittchen se svou nejbolavější a dosud nejsilnější deskou KontaktKvěty a jejich zvukově pestrá variace na stárnutí s názvem Miláček slunce a konečně Please The Trees, které mezi pětku nejlepších vyneslo jejich energické, syrové, v šibeničních dvou dnech nahrané album Carp.

Přečtete si také:
Bedekr 9/2015: Květy – Miláček slunce
Bedekr 10/2015: Kittchen – Kontakt
Bedekr 11/2015: Please The Trees – Carp

Objevem roku se stane buď zadumaný elektronický debutant Aid Kid, sychravá melancholická kytarovka Dalekko, nebo Dominik Zezula, který pod pseudonymem Děti mezi reprákama schovává lo-fi písničkářství s nejsilnějšími generačními textovými výpověďmi posledních mnoha let.

Přečtěte si také:
Bedekr 5/2015: Aid Kid – Aid Kid
Bedekr 14/2015: Děti mezi reprákama – Újezd
Ostře sledované songy: Dalekko – Stroje

A kdo že získá ocenění za počin roku? Porotu v prvním kole nejvíc oslovily Ostravské dny nové hudby, hudební festival věnovaný perlám soudobé vážné hudby, tribute album Hommage à Jiří Bulis, věnované výraznému, roku 1993 tragicky zesnulému moravskému šansoniérovi, a kompilace Jdi a dívej se, nahraná sedmi českými blackmetalovými kapelami za účelem podpory antirasistické a antifašistické kampaně Good Night White Pride.

Zmiňovaným slavnostním večerem v Lucerna Music Baru provede hudebnice, herečka a slamerka Biomasha a vystoupí na něm Květy, Please The Trees a Ventolin. O vizuál výročního vinylu se pak postaral výtvarník Vladimír Skrepl.

5. ročník ceny Vinyla | nominace:

Album roku:
Dizzcock – Elegy of Unsung Heroes
Gurun Gurun – Kon B
Kittchen – Kontakt
Květy – Miláček slunce
Please The Trees – Carp

Objev roku:
Aid Kid
Dalekko
Děti mezi reprákama

Počin roku:
Ostravské dny nové hudby
Hommage à Jiří Bulis (tribute album)
Jdi a dívej se (kompilace)

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.