Pohoda představila první lákadla, nabízí se Alt–J, Birdy či špetka nostalgie

Alt-J Alt-J

Největší slovenský festival v létě oslavil dvacet let, což se odrazilo jednak v nominacích na European festival awards, jednak v návštěvnosti, Pohoda letos zase jednou hlásila vyprodáno. Jestli některou ze čtyř nominací (v kategoriích nejlepší lineup, nejlepší festival střední velikosti, nejlepší promotér, o cenu za výjimečnost a oddanost) festival promění, to bude známo na začátku příštího roku. Už nyní jsou ale jasná první lákadla na další ročník: Alt-J, Birdy, Ylvis, Slaves.

Toto je dobrá príležitosť povedať aj oficiálne, že naši fanúšikovia sú už 20 rokov jednoznační víťazi kategórie Best festival audience a to nielen podľa nás, počúvame to aj od mnohých umelcov, agentov, či promotérov z celého sveta,” uvedl k nominacím EFA šéf Pohody Michal Kaščák, který stál u zrodu festivalu. Pohoda si příští rok připomene kromě jmen výše, která hýbou světem a z nichž mnohá se pyšní nejméně nominací na Mercury Prize, také svůj ročník 1997. Jeden den třídenního festivalu bude jedno pódium patřit kompletnímu prvnímu ročníku. „Zaujímavosťou je, že takmer všetky kapely sú stále aktívne, bežne nehrávajú len skupiny dvoch zakladateľov festivalu,” uvádí průvodní zpráva s tím, že se tak návštěvník dočká kromě tuzemských Garage, Laura a její tygři či MCH Band také „Kaščákových” Bez ladu a skladu.

Alt-J ověnčené Mercury Prize za jejich debut ohlašuje Pohoda jako podmanivou směs krásných popových písní. Britská trojice i se svým druhým, zatím posledním albem This Is All Yours ohromuje, což dosvědčuje mj. nominace na Grammy. Jelikož jde o album vydané před dvěma lety a toto léto se na festivalových pódiích kapela neukázala, lze očekávat lecos nové. Ještě blíž rádiovému posluchači bude Birdy. „Vyhrala Echo Music Prize, bola nominovaná na Brit Awards a Grammy, v tomto roku je najpredávanejšou britskou speváčkou, ktorá vydala album v 2016-tom a celkovo má na konte 18 miliónov predaných nosičov,“ uvádí Pohoda věcně k mladé klavíristce. 

Nadcházející ročník uvede první festivalový den tradičně jedno význačné jméno, tentokrát půjde o Ylvis s Expensive Jacket Tour. „Bratov Ylvisåkerovcov preslávila najvirálnejšia skladba roka 2013 Fox, ktorou chceli propagovať tretiu sériu svojej show I kveld med Ylvis (Dnes večer s Ylvis). Video sa exponenciálne šírilo internetom a dnes má 640 miliónov pozretí. V skladbách parodujú jednotlivé hudobné žánre a vlastne všetko, čo im príde do rany,” přibližuje za organizátory Michal Kaščák s tím, že lepší úvod 21. ročníku si neuměl představit a je tak na tento příslib náležitě hrdý. Mimo Skandinávii přitom má jít o první vystoupení Ylvis na evropské půdě. „To čo robia Ylvis je geniálne. Už dlhšie ich pesničky používame pri príprave Pohody ako dokonalé antidepresívum, toľko kreativity a nadhľadu som v hudbe nepočul roky.”

Úplný přehled nabízí stránky festivalu. I když to lze považovat za tip na vánoční dárek, cena vstupenek se do května nezvýší.

Pohoda 2017, Trenčín (SK) – Letiště, 6.–8. 7. 2017

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.