Přístavní slavnost v Nymburku počtrnácté, nejen ženy budou mít pré

Přístavní slavnost Přístavní slavnost

Čtrnáctý ročník festivalu Přístavní slavnost se odehraje nedaleko Labské stezky v Nymburku na začátku srpna. Jednodenní událost, která je volně přístupná, bude tentokrát ve znamení žen, na pódiu bude slovy pořadatelů zářit mnohovrstevnatost, hloubka a intuice. Jmenovitě se pak v parku Pod Hradbami představí Ille, Klara and the Pop, Places či PayaNoia.

„Přístavka”, jak si svůj svátek Nymbruští překřtili, započala svou historii v roce 2004, tehdy bylo záměrem vytvořit pomyslné setkání měst na řece, která je s místem konání neodmyslitelně spjatá. „Každé z měst, ležících na Labi, mělo mít svůj prostor pro vlastní propagaci, vzájemným setkáváním by pak mohla vzkvétat i vzájemná spolupráce nejen na poli kultury,” uvádí kronika festivalu. Královské město Nymburk nedaleko od Prahy láká jak svou bohatou minulostí, tak i blízkostí rozsáhlé cyklostezky. Hudební program, který se poslední roky otáčí k alternativně laděným projektům, letos slibuje kromě výše zmíněných také Yannick Tevi Band, Poletíme? či Aivn's Naked Trio.

Tento příklon k alternativně laděné dramaturgii vysvětlují pořadatelé v prvé řadě zájmem o odlišnost v rámci městských festivalů a zároveň jako podporu mladých a nadějných projektů. „V druhé řadě jsme si už ověřili, že i na alternativněji laděné soubory reaguje nymburské publikum velmi vřele. Také bychom rádi, aby festival svojí koncepcí přitáhl i mimonymburské návštěvníky a mohl tak být jakýmsi kulturním turistickým magnetem,” uvádí za pořadatele Lukáš Kadava. Událost, která je podporována městem a vstup je díky tomu bezplatný, přesto tradičně cílí na všechny věkové skupiny, bohatý doprovodný program tak slibuje i hry pro děti a divadlo.

Pod cihlovými hradbami s hranolovými baštami na začátku srpna zazní nový projekt Kláry Vytiskové, která má s Klara and the Pop letos navázat na Andělem oceněný debut Home dalším studiovým albem. „Jinou ženskost vnáší do muziky bubenice Pája Táboříková se svojí kapelou PayaNoia, zcela v jiných jinotajích se vyjadřuje Olga Königová s kapelou Ille,“ uvádí pořadatelé Přístavní slavnosti. „Ostatně i v dopoledním bloku muziky, který cílí zejména na menší festivalové návštěvníky, bude element ženy zastoupen v Křikadlech Karolíny Kamberské.” Dívčí publikum nechají v Nymburku souznít a mužské vcítit se.

Přístavní slavnost, Nymburk – park Pod Hradbami, 5. 8. 18

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.