Skladatelská legenda Wayne Shorter, hvězda Gregory Porter, jazzové standardy i hip-hop se představí na JazzFestuBrno

Gregory Porter, Brno, 25. 5. 14 Gregory Porter, Brno, 25. 5. 14 Libor Galia

Po dvou vyprodaných koncertech Jazz at Lincoln Center OrchestraWyntonem Marsalisem pokračuje brněnský JazzFest hlavním programem nabitým jazzovými esy i kvalitním výběrem z domácí scény.

Do Brna se vrací charismatický zpěvák Gregory Porter s doprovodnou kapelou. V jeho repertoáru si 8. března v Bobycentru přijdou na své milovníci jazzových standardů i posluchači soulu či R&B. Velké oblibě se u českého publika těší také izraelská klavírní hvězda Yaron Herman. Do svých improvizací se nebojí zakomponovat duchovní ani populární hudbu. Koncert 8. dubna v Sono Centru odehraje s krajanem Zivem Ravitzem, který ho doprovodí elektronikou a bicími.

Koktejl jazzu a hip-hopu namíchá inovátorská formace klavíristy a producenta Roberta Glaspera. Že tyto žánry mají k sobě blízko, potvrdí Robert Glasper Experiment 11. dubna v Sono Centru. Brno bude mít tu čest přivítat také jednoho z nejvlivnějších jazzových skladatelů současnosti, Waynea Shortera a jeho doprovodnou kapelu složenou z neméně významných kolegů. Koncert odehrají 13. dubna v Bobycentru. Svůj kvartet představí také Tomasz Stańko, průkopník freejazzové trumpety z Polska.

Jako první z domácí scény vystoupí mladé vokální sexteto Skety, které se už nyní může pochlubit čtyřmi nominacemi na prestižní ocenění pro a cappelly. Na pódiu Divadla Husy na provázku je 3. dubna vystřídá Ondřej Ruml a Matej Benko Quintet. Na festivale oslaví své 50. narozeniny přední český kontrabasista Petr Dvorský. Na společném koncertě mu poblahopřejí hudební kolegové z tria Emila Viklického i dalších uskupení.

Fúzi jazzu a nové akustické hudby představí 10. dubna trio Malina-Liška-Nejtek. Tentýž večer zahraje také kvartet předního českého hammondkáře Ondřeje Pivce. Dlouholeté trio kontrabasisty Roberta Balzara letos doprovodí italský klarinetista Gabriele Mirabassi.

Novinkou JazzFestuBrno jsou tematické Jamsessions pořádané v klubu MusicLab, které budou navazovat na hlavní koncertní linii, a to za přítomnosti některých hvězd festivalu. Kompletní program je uveřejněn zde. Vstupenky jsou k dostání na stránkách festivalu, na webu Nejkoncerty.cz a také v běžných předprodejích.

JazzFestBrno, Brno – různá místa, 12. 2. – 28. 4. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.