Světoví i domácí hosté, držitelé Grammy, Pantheon i mladší vlna - od března na JazzFest Brno

Fred Hersch Fred Hersch

Triádu hlavních hvězd 14. ročníku JazzFest Brno doplní zástupci domácí a evropské scény i zaoceánští hosté. Dianne Reeves a Chick Corea letos sesbírali tři Grammy. Corea za nejlepší improvizované jazzové sólo roku a nejlepší jazzové instrumentální album roku za nahrávku Trilogy. Dianne Reeves ocenili za nejlepší jazzové vokální album roku za desku Beautiful Life. Pozadu nezůstala ani další zářící hvězda, americký pianista Fred Hersch, který byl za své nejnovější album Floating nominován hned dvakrát.

Festival letos zamíří do Sono centra, kde se na dvojkoncertech představí nastupující generace jazzmanů. Prostor pokřtí například trio izraelského klavíristy Shai Maestro, Gerald Clayton Trio z USA a basista Ben Williams s ansámblem Sound Effect. Pianista Clayton i Williams rádi překračují hranice jazzu směrem k hip hopu či r’n’b. Sólově zahraje americký pianista Craig Taborn a dvě formace z Rakouska, funkjazzový Kompost 3 a trio klavíristy Davida Helbocka.

Ben Williams Ben Williams

U příležitosti 75. výročí existence zahraje v Janáčkově divadle Big Band Gustava Broma a na pódium přizve etablovaného zpěváka se scatovým stylem Kevina Mahoganyho z USA i Slováka Petra Lipu. V klubu Alterna se prostřídají americký a maďarský saxofonista Mike DiRubbo a Mihály Borbély se svými formacemi a přijde i na jazz hraný na cimbál v podání slovensko-moldavského tria PaCoRa, které fúzuje jazz s východoevropskými vlivy.

Česká scéna nabídne kontrabasistu Tomáše Lišku, který překlápí jazz do vážné hudby, a to s českoněmeckou formací Pénte. Dále pak sextet saxofonisty Petra Kalfuse, kvintet Jaromíra Honzáka, či zpěvačku, jež si říká Zeurítia. Ta se na pódiu vystřídá se slovenskou „scatwoman“ Miriam Bayle. Ženský hlas Francouzsky Marion Thomas doprovodí její kvarteto.

Gerald Clayton Gerald Clayton

Nebude chybět ani spousta mezinárodní spolupráce. V kvartetu saxofonisty Ondřeje Štveráčka bubnuje Gene Jackson z USA. Kytarista Adam Tvrdý zahraje v kombinaci s americkým varhaníkem Brianem Charettem a amerického kolegu, saxofonistu Vincenta Herringa, přizve ke svému kvartetu i slovenský trumpetista Lukáš Oravec.

Kompletní informace k festivalu a program naleznete na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky na koncerty v cenách od 150 Kč jsou k dispozici od 28. ledna v běžných předprodejích.

JazzFest Brno – různá místa, 15. 3. – 17. 6. 15

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.