Zemřel Paco de Lucía, kytarový virtuóz a mistr flamenca

Paco de Lucía, foto SMART Communication Paco de Lucíafoto: SMART Communication

Ve věku 66 let včera, 25. února 2014, zemřel v mexickém Cancúnu kytarový velikán, španělský hudební skladatel Paco de Lucía. Mistr novodobého flamenca podlehl infarktu.

Fenomenální kytarista a rodák ze španělské Andalusie, vlastním jménem Francisco Sánchez Gómez, své kytarové umění pěstoval od útlého dětství, první z více než dvou desítek svých alb vydal dokonce již ve čtrnácti letech.

Hudební dějiny si jej budou pamatovat především jako inovátora a popularizátora tančeně-kulturního stylu flamenco, pověst a uznání si však dokázal vydobýt i v jazzových a rockových kruzích, na poli klasické a filmové hudby. Mnohými je považován za nejlepšího kytaristu historie vůbec.

Českým fanouškům se Paco de Lucía představil naposledy loni v Olomouci během červencového flamenkového festivalu. Zavzpomínat na neobyčejného vládce kytarových strun můžete také při čtení rozhovoru, který jsme vám před dvěma a půl lety přinesli.

Paco de Lucía

21. prosince 1947 - 25. února 2014

Komentáře

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Nadace Český hudební fond
Ministerstvo kultury ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.