Itch My 2015 a žádné aspoň něco

Mouse on Mars, Brno –Kabinet Múz, 12. 12. 15 Mouse on Mars, Brno –Kabinet Múz, 12. 12. 15 Libor Galia

Bezmála čtyři měsíce „svrbění“ stály za to. Po okraj naplněná a frenetickým tančením důkladně protřepaná injekce ve spojení Ink Midget & Pjoni, Rangleklods a devadesátkové IDM stálice Mouse on Mars zanechala 12. prosince v Kabinetu Múz za letošní částí série Itch My Ha Ha Ha výsledky více než pozitivní.

Od září do konce října uspořádal kolektiv IMHHH třináct akcí a další tři, z nichž jedno zasvrbění bylo obzvlášť dráždivé, přinesl listopad. Sečíst, co se událo, není náročný úkol. Náročné však je po polovině série, která bude pokračovat ve stejném tempu minimálně do března 2016, bilancovat a všechna tato hudebně-řemeslná odpoledne, náladotvorné podvečery a eskapické večery vítající bezbolestná rána nakonec nenechat zrezivět v kleštích sterilizovaných kategorií koncertů, workshopů, nedělních poslechovek nebo (mikro)festivalů. Tak jako tak, ať už vás letošní série přivedla do planetária, na Malou Ameriku a opakovaně do brněnské Prahy nebo Kabinetu, mít hodnoty v normě často nestačilo a rozhodně nebylo na škodu je mít raději všechny naprosto vychýlené.

Ze tří dvojic hudebníků, kteří do Brna onu sobotu zavítali, ohraničila ta nejmladší z nich večer z obou stran. Slovenské duo Ink Midget & Pjoni je u nás známé už velmi dobře. Do jejich tu rozlámaného, tam naivně tanečního výběru se skvěle zaposlouchávalo z nedávno zrekonstruovaného předsálí. Na jejich časnou rozcvičku naskočilo několik jednotlivců, které po zbytek jejich prvního DJ setu na taneční parket zdaleka nepřišli doprovodit všichni příchozí. Dánští Rangleklods už v tuto dobu přešlapovali v backstagi. Kabinet Múz znají z jejich zastávky před dvěma lety a s jejich zjevením na stagi bylo jasné, že Brno zná nejen je, ale dost důsledně také jejich texty.

Rangleklods, Brno – Kabinet Múz, 12. 12. 15 (foto: Libor Galia) Rangleklods, Brno – Kabinet Múz, 12. 12. 15foto: Libor Galia

Rangleklods začali velkolepě písní Clouds, kterou s sebou přiváli až téměř festivalovou atmosféru. Kdo z dánské dvojice Esben Andersen a Pernille Smith-Silvertsen byl v tento večer více muž a kdo žena, jsem se sám sebe ptal celý večer. Hlasy obou se zdály tak dráždivě klidné, vzápětí vybuchující a utlumující omámený klub, že bylo až s překvapením, jak pronikavě oba zní, když se potkají navzájem. Postupem času se Rangleklods až příliš strnule drželi toho, jak zní z nahrávek, což s krátkým technickým výpadkem přerušilo počáteční náboj. Po vynucené přestávce však přišly mj. šamanská Happy in the Gutter nebo pohlcující Young and Dumb, které s dvěma přidanými písněmi ovládly Kabinet a závěr celého vystoupení.

Jestliže se zdálo, že Rangleklods projeli koncertem bez většího překvapení tak, jak jim diktují jejich alba, tak to rozhodně neplatilo pro německé duo Jan St. Werner a Andi Toma aka Mouse on Mars. Jejich hojně anoncované plavání mezi žánry od krautrocku, techna a ambientu přes zvukové experimenty k sound artu neznamenalo žádnou prohlídku oblíbených tracků ve výkladních skříních ani žádné učňovské splývání mezi bójkami. Přišel totiž asi hodinový kraul na všechny strany. Smršť za sebou naskládaných temp, nádechů a výdechů, která přecházela mezi rytmickým kopáním jako z DJ setů mládnoucího ex-robota Wolfganga Flüra, přerovnáváním vody ne nepodobným hravosti Battles nebo splašeným plácáním epileptického Antona Maskeliade. Co následovalo po Mouse on Mars už nemám tušení.

Itch My Ha Ha Ha, Brno – Kabinet Múz, 12. 12. 15 (foto: Libor Galia) Itch My Ha Ha Ha, Brno – Kabinet Múz, 12. 12. 15foto: Libor Galia

Že tento další koncert roku v řadě byl dost možná letos tím posledním a že žilami nepřestane proudit vůbec lehko ještě několik dní, svědčí také twitterové výkřiky obou headlinerů. Legendární večer a nejlepší metal široko daleko. IMHHH naštěstí slibují, že pod kůží sbírají další svrbění, s kterými už brzy půjdou ven. A zkuste se pak nepodrbat.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.