Noc, kdy Brno nešlo spát. Cheap Thrills, NONARec, Okolojeled a další

P/\st P/\st

Poslední únorový pátek se strhla v Brně divočina. Celý večer se otevíral ve vile Löw-Beer, v rámci série vystoupení propojujících hudbu a vizuální umění Æntity.one.Default zahrál pod hlavičkou NONA Records pražský multimediální umělec a producent Jan Palatý se svým psychedelicko-elektronickým projektem Izanasz. Debut tu pokřtila dvojice sourozenců Kratochvílových, která prezentuje svůj éterický ambient s ozvěnami moravského folkloru v projektu THYME. A jako zahraniční host přijel kanadský producent Racine od spřáteleného labelu Genot Centre.

Podívejte se na galerii z Æ.O.D ve vile Löw-Beer.

Mezitím, co Æ.O.D byl spíše atmosférickou poslechovkou, v devět hodin už se začal plnit Kabinet Múz i Buranteatr především fanoušky experimentálního rapu. I když jsou šlo o akce tří různých pořadatelů, sdílely spolu výraznou část návštěvníků. A stejně tak i já jsem sice nestíhala program ve vile, alespoň na chvíli jsem nakoukla vedle Cheap Thrills také do divadelních prostorů Buranteatru.

Æ.O.D a NONA Records ve vile Löw-Beer, foto mizuki nakeshu Æ.O.D a NONA Records ve vile Löw-Beerfoto: mizuki nakeshu
Opožděný set Edova Syna v Kabinetu mi dal dostatek prostoru zaběhnout ještě na Okolojeled, první zimní edici Brňákům dobře známého letního festivalu Okolojeles v malé obci Nárameč na Vysočině. Před půl devátou akorát začínali Laokoon, nový projekt Jiřího Machů z opavských Killiekrankie a Mikuláše Hamerly ze Sekvoyí – s nimiž se později přesouval do Kabinetu na další koncert, odkud v tu chvíli zase na svoji show v Buranu spěchal Násilník. Laokoon odehráli jeden z prvních koncertů vůbec a bylo jasné, že stále hledají svůj zvuk. Nepřekvapivě se do jejich tvorby nápadně promítá produkce Sekvoyí a v textech a rytmice jsem se párkrát neubránila, abych myšlenkami nezabrousila k WWW.

Násilník, Okolojeled v Buranteatru, foto mizuki nakeshu Násilník, Okolojeled v Buranteatrufoto: mizuki nakeshu
To samé se ale dá říct i o čím dál výraznějším pražském útvaru P/\ST. Vliv WWW je nepřehlédnutelný, což dvojice ani nepopírá. Jejich přímočaré skladby kritizující především českou společnost si však zároveň dokážou uhájit svůj vlastní směr. A to bez ohledu na to, jaká pověst předchází energická živá vystoupení dvojice divadelníků Daniela Kranicha a Ivo Sedláčka. Ikonická, shrbená, hubená postava Dana Kranicha v dost možná posměšném tílku 7Up rozhazuje nápadně dlouhýma rukama, nikdy se úplně nezastaví, je všude na pódiu i v hledišti a neúnavně na nás sype ostře frázované rýmy. Sem tam si neodpustí kousavý vtípek nebo si náhodně vymění kšiltovku s někým sedícím na pódiu.

Smršť dost rozdílná od temné atmosféry sálu, která vládla předchozímu vystoupení. Nakonec spojený koncert Fvck_Kvlt a Edova syna byl o něco kratší, než jsme předpokládali, a tak jsem po přesunu z Buranteatru stihla už jen posledních pár tracků. Čtyři siluety v kapucích na pódiu i před ním uhranuly publikum, které na sebe v hudbě i textech uskupení nechalo dopadat chladnou tíhu světa kolem.

Sekvoye, foto Karolína Schön Sekvoyefoto: Karolína Schön
Od temných myšlenek nás, alespoň tempem, když ne tématy, odloudili už zmínění P/\ST a na afterparty u baru nastoupili Sekvoye. Navzdory tomu, že i oni se probírají společenskými problémy, tentokrát už vládla uvolněná atmosféra – trochu se pilo, poslouchalo a klábosilo. Kabinet zůstal do noci naplněný po okraj a podobně to vypadalo i na dalších dvou afterparty, v Buranteatru a po večírku ve vile Löw-Beer v nově otevřené kavárně Anoda. Byla to jedna z nocí, která potvrdila, že navzdory nepříjemnostem, se kterými se kultura v Brně čas od času vždycky znovu potkává, má tohle město pořád sílu hledat a vytvářet kvalitní umělecké vyžití.

Æ.O.D x NONA present: Thyme+Racine+Izanasz – vila Löw-Beer
Cheap Thrills: P/\ST+Fvck_Kvlt & Edúv Syn+Sekvoye – Kabinet Múz
Okolojeled – Buranteatr

Brno, 28. 2. 20

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.