Osobní kouzlo a obrazy: zahájení Setkávání nové hudby plus

Áshildur Haraldsdóttir Áshildur Haraldsdóttir FB Mezinárodní hudební festival Setkávání nové hud

Návštěvníci zahajovacího koncertu Setkávání nové hudby plus měli možnost nechat se celý večer okouzlovat charismatem islandské flétnistky Áshildur Haraldsdóttir. Její zásoba hracích technik a projev dělaly z představené hudby záležitost veskrze lidskou, v níž by absence interpreta byla rozhodně smutná. Koneckonců i to definuje výborné sólisty.

V repertoáru byly zařazeny skladby pracující s vizuálním i mentálním obrazem v percepční rovině. Imaginaci spouštěla díla jako The Great Train Race Iana Clarkeho, Kalaïs Þorkella Sigurbjörnssona či autobusová cesta tɬBtɬ Örnólfura Eldona Þórssona. Mezi jmenované by šlo zařadit i šest momentek z 21 Sounding Minutes Atli Heimir Sveinssona, ty však dostaly vizuální složku od samotné Áshildur Haraldsdóttir, a to v podobě minutových videí, které podtrhovaly idealistický charakter těchto líbivých hudebních obrazů. Multimediální přesah měla i skladba Flycatcher Jespera Pedersena, v níž na videu zachycený pták Tyranovec olivožlutavý dirigoval interpretku.

Během večera zazněla také skladba Petera Grahama Poslední večer básníka Si-Kchanga, Circumambulation Yana Maresze, díla Áshildur Haraldsdóttir The Short Existence of a Great Idea, elektroakustická kompozice pro sólovou flétnu Synchronisms No. 1 Maria Davidovského a diváky dotvářená skladba Jakabossa jóga Þuríður Jónsdóttir a Haraldsdóttir. Sonda do převážně islandské tvorby byla značně obohacující, a to i přesto, že byla zprostředkována pouze sólovou flétnou. Večerem navíc prostupovala dobrá nálada a nadšení, což je pro zahajovací akt více než dobře.

Koncert se těšil velké návštěvnosti, o moc více lidí se už do Komorního sálu HF JAMU nevejde. Je třeba si však uvědomit, že to, co je vnímáno jako okrajová kulturní produkce, může být i součástí výuky na základních školách – tak jako tomu je na Islandu.

Další setkání, tentokrát s finským violoncellistou Juho Laitinenem, proběhne 4. listopadu.

Setkávání nové hudby plus: Áshildur Haraldsdóttir, Brno –Komorní sál HF JAMU, 23. 10. 14

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.