Echolokátor: Foolk – You (So Not Chill)

Je libo čistokrevnou netuctovou klubovku ze Slovenska? Dušan Vančo alias Foolk se už několik let řadí mezi producentskou špičku našich východních sousedů a před pár dny vydal u Deadred Records a Starcastic ve spolupráci s americkým kolegou KnowKontrol svůj vokální singl You (So Not Chill). Nasávaje inspiraci z detroitské scény a IDM obecně servíruje abstraktní elektronickou skladbu s techno feelingem, která využívá Foolkovy oblíbené plundrofonie a pokroucených rytmických beatů.

Echolokátor: Mark Pritchard – Beautiful People (feat. Thom Yorke)

Ve světě Marka Pritcharda se slunce topí pouští, která se lomí modrozelenými řasami moře. Je to pohled ztvárněný psychedelickou paletou, jejíž měkce barvité spektrum ztělesňují ostré hrany přírodních motivů, které se rozpíjí v takřka geometrické objekty. Podlehnout zacykleným skladbám, potopit se, není nijak obtížné.

Echolokátor: Zabelov Group – Lék

Bělorusko-česká dvojice Zabelov Group se na naší scéně pohybuje už přes čtyři roky. Akordeonista Roman Zabelov a bubeník Jan Šikl servírují i ve dvou hutnou nu-jazzovou řízenou improvizaci a jejich nejnovější singl Lék, který zároveň doprovází povedený videoklip, možná předznamenává plnohodnotný debut, na který se stále netrpělivě čeká.

Echolokátor: ba:zel – Pace

Mrazivý je oblíbeným adjektivem hudebních kritiků při popisování muziky, která vyvolává podmanivě strašidelné záchvěvy v zádech. Ale už dlouho jeho použití nebylo tak příznačné jako u pražské minimalistické elektronické dvojice ba:zel. Na české scéně, zdá se, roste atmosféricky krásná bílá lilie pro milovníky mrazivé černočerné romantiky.

Echolokátor: LA Priest - Oino

Zapomeňte na Daft Punk, zapomeňte na Tame Impala. Vtipálek LA Priest spojuje taneční nonšalanci s progresivně znějícími beaty, psychedelickým plážovým povalováním a eklektickým mixem retro motivů. Fantaskní estetika videoklipu k Oino vám může připomínat pouštní planetu z Hvězdných válek nebo výlety za dobrodružstvím do vyprahlých krajů.

Echolokátor: Samaris – Wanted 2 Say

Samaris, jakkoli řecky může jejich název znít, jsou jednou z nejnadanějších mladých islandských skupin současnosti. Trio z Reykjavíku hraje od roku 2011 a od té doby vydalo dvě alba a dvě EP. Koluje na nich temná, mrazivě svůdná, do introvertního vlnění hroužící elektronika, jejíž magický ráz je o to více umocňován zvukomalebnou islandštinou.

Echolokátor: Resina – Tatry I

Gdaňskou postklasickou školu sledujeme se zájmem. Předloni nám učarovalo sbližování komorních kompozic a kradmé elektroniky z pera Stefana Wesołowského, nyní se necháváme pohltit abstraktní hudební krajinomalbou cellistky Karoliny Rec schovávající se pod monikerem Resina. Karolina nedávno z Varšavy, kde se v posledních letech usadila, dolétla až pod křídla významného labelu FatFat Records, u něhož jí brzy vyjde eponymní debutová deska.

Echolokátor: Unna – Hodina

Unna. Mamamrdamaso, Silver Rocket a Kachnička Entertainment. Už tušíte? Pořád ne? V tom případě nevíte nic o nejlepším českém big beatu široko daleko a měli byste to napravit. Předmětem tohoto Echolokátoru budiž skladba Hodina. Osm minut dlouhý vál postavený na monstrózním „big beatovém“ zvuku zemitých kytar a charakteristickém vokálu.

Echolokátor: moin moin – Sun and moon

Moin Moin si hodně nechává záležet na tom, aby byla obklopena inspirativním prostředím. Momentálně je to Český Krumlov plný pohádkových zákoutí. Skladba Sun and moon má ale ještě jeden inspirační zdroj, a to grónskou pohádku a slunci a měsíci. Extrahujíc kousky severské mytologie je moin moin smutnější a intenzivnější než kdy předtím. Její hlas si navíc ještě nikdy s kytarou tak netykal ve vzájemné melancholii.

Echolokátor: Orson Hentschel – Noise of the Light

Německý nezávislý label Denovali Records je jedním z nejvýznamnějších reflektorů progresivních vizí současného post-moderního skladatelství. Hledání styčných ploch mezi elektronikou a vážnou hudbou jeho ovečky dotahují do nečekaných a mnohdy neprobádaných mezí a v podstatě platí pravidlo, že co jméno, to svým způsobem poklad. Nejnovější debutant a kolážista Orson Hentschel to potvrzuje.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.