Poslední tři roky se vším, co se stalo, bylo opravdu náročné vůbec pochopit. Úzkost z dvouletého covidového období a všeobecné izolace vystřídal strach z budoucnosti, protože po mnoha desetiletích vypukla na evropském území válka. Mluvilo se také o významu a strádání kultury. V hudebním světě zvláště britským umělcům výjezdy na turné do Evropy zkomplikoval Brexit. Black Country, New Road byli jako kapela na vzestupu, když je čtyři dny před vydáním úspěšného alba Ants Up from There opustil jejich frontman. Stále si pamatuji, že jsem strávila asi dvacet minut s několika talentovanými mladými lidmi, ze kterých byla cítit pokora a sympatické sebevědomí. Po setkání s nimi jsem nabyla dojmu, že není vždy nutné směřovat k jasným cílům, abyste dosáhli věhlasu, jak bývá častým narativem v příbězích úspěšných hudebníků.

Rodilý Londýňan Archy Marshall překvapil jako devatenáctiletý svým debutem 6 Feet Beneath The Moon, charismatickým zpěvem, niterným songwritingem a produkcí vymykající se okolním trendům.

Básník a frontman krautrockových Sýček nedávno vydal svou druhou sbírku Světelné básně. Koncept díla je zakořeněný v autorově rodném prostředí a záměrně si hraje s romanticky autentickým gestem jako promyšleným postupem. Grafik Juraj Horváth dodal knížce podobu křehkého artefaktu, jehož obaly jsou tvořeny otisky předmětů nalezených na místě, kde byl během jediného dne vytvořen.

Stojím před dilematem, jak vlastně zpracovat reportáž z festivalu, který je pro mnoho lidí takovým velkým společným setkáním. Slyšela jsem tolikrát, že Beseda není o line-upu nebo velkých jménech, ale hlavně o kamarádství. Je tím místem, kde budou úplně všichni. Tedy ten okruh kolem každého z nás, který znamená „všechny.“ Na druhou stranu jsem jela na Besedu jako odborná veřejnost, hm, takže zhodnotit festivalovou dramaturgii, atmosféru a jak to celé šlapalo, jeví se jako povinnost. Zkusím to vzít z obou úhlů pohledu.

Po třech letech zpět v Prachaticích, na festivale Vivat Vila, který se loni stal zastávkou putovního Moody Moon Noizu, aby se opět vrátil k vlastní dramaturgii spojené s doprovodným programem v historickém centru města.

Už popáté proběhne v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) hudební večer A Day of Sound, tentokrát v sobotu 26. srpna. Program bude opět situován jak do vnitřních prostor bývalé jezuitské koleje, tak do přilehlého prostranství zahrad s vodním pódiem. Koncept akce směřuje k propojení myšlenek současných galerijních umělců s těmi, kteří se vyjadřují zvukem. Letošní ročník představí experimentální umělce z Norska a Německa, jež do dramaturgie vybral hudební kritik a spisovatel Pavel Klusák.

Slovácká perla mezi alternativními festivaly se dožila celých třiceti let. V obvyklém termínu 4. a 5. srpna se do Topolového hájku v Tasově u Veselí nad Moravou sjede celý svět. Od zahraničních headlinerů po silný dramaturgický výběr z československé scény a všichni ti kamarádi, umělci a hudebníci, kamarádi hudebníků a jejich známí protože Beseda u bigbítu, to je hlavně dvoudenní oslava kulturní komunity, která se potká na jednom místě vlastně tak nějak samozřejmě.

Již potřetí se v širším brněnském centru před fotbalovým stadionem za Lužánkami a v přilehlém Bobycentru uskuteční festival PopMesse s mezinárodním line-upem. Ve dnech 28. a 29. července v Brně vystoupí jména jako Young Fathers, Spiritualized, Max Cooper, Hudson Mohawke, Helena Hauff či Tommy Cash.

Zpátky ke kořenům. Festival Vivat Vila proběhne letos o víkendu 14.–15.7. již počtvrté.  V prvorepublikové vile zahraje hudební sestava většinou z nezávislé, DIY a undergroundové scény v čele s Berlin Manson, Hothouse, budějovickými Jadran, brněnskými Pulsar či kroměřížskými Všetuly Sfinx. Vedle dalších účinkujících však na festivale představí svou poslední desku Under The Black Moss táborští i Kalle.

Hned zkraje letních prázdnin proběhne tradičně už 31. ročník festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích, který zaplní ve dnech od 6. do 9. července historicky unikátní jihomoravské městečko hudbou, divadlem, filmem, výtvarným uměním, přednáškovým programem a prohlídkami židovského centra.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.