Kulturní život se vrací i do Boskovic. V termínu 8.–11. července 2021 zde proběhne už 29. ročník festivalu pro židovskou čtvrť. Čtyři dny obsáhnou koncerty, divadlo, autorská čtení, výstavy i filmy. K již oznámeným interpretům jako je Monika Načeva a Zdivočelí koně, Kill the Dandies! nebo Rány těla, se přidávají MIDI LIDI, kteří na festivalu představí svá dvě nová alba, Zvíře jménem Podzim nebo maďarská dreampopová kapela Belau.

Loni zrušený festival, který se měl odehrát za lužáneckým parkem, po současném rozvolnění dosavadních opatření oznámil termín konání 23.–24. července. Jde o první open-air v Brně svého druhu, dosud se tu pod širým nebem konaly jen menší nezávislé akce nebo městské festivaly či větší mainstreamové produkce. Pop Messe, jak název napovídá, bude koncertní přehlídkou většího formátu, ale naopak názvu navzdory půjde o pop alternativnějšího charakteru. Ten vychází z dramaturgie, s níž se brněnští hudební příznivci mohly dříve potkávat v Kabinetu Múz.

Po roce od digitálního vydání na kazetovém labelu Dialog Crew a ve spolupráci s kopřivnickým spolkem Živá Mandala vychází fyzická nahrávka instrumentálního alba Littlewood Songs štramberského hudebníka a skladatele Tomáše Háčka (Listolet, HUSO). Celkem devět skladeb lze pořídit na pistáciové kazetě s ručně číslovaným obalem v limitovaném počtu 50 kusů.

Pandemie ztrpčila život mnoha hudebním podnikům, nejstarší brněnský klub Mersey však zavřel 23. listopadu 2019, necelé tři měsíce před prvním lockdownem. Důvodem byly dlouhodobé problémy hudební produkci udržet, město opakovaně zamítalo přiznat klubu dotaci na program a neexistoval zde stabilní dramaturgicko-provozní tým. Navíc v okolí platily přísné podmínky protihlukových opatření, protože Mersey se nacházel na ulici Minské v Žabovřeskách, tedy přímo v obytné zástavbě. 

Slovenský producent Fvlcrvm v novém videoklipu spolupracuje s ukrajinským zpěvákem Ivanem Dornem a rakouskou raperkou KeKe, kterou s Pištou Kráľovičem pojí společný label Mom I Made It. Ve skladbě Come Get Some glosují působení sociálních sítí na naše vnímání. Video vznikalo ve třech zemích před výraznými brutalistními stavbami. „Take some action, we‘ll need a catalyst, read few captions – boom! you’re an activist.”

Bubeník a klavírista z Longital, IMT Smile, Sound Like This nebo kapely Doroty Nvotové – to je Marián Slávka, který už v roce 2017 vydal také svůj autorský debut vLáska. Jeho intimní klavírní tvorba s atmosférickou elektronikou pokračuje v osmi nových skladbách na albu Vláska 2 zaštítěném značkou Slnko Records.

Aleshi je čerstvý projekt frontmana Bare Escape, Aleše Gajdošíka. Jeho debut Ground Shaking vychází 28. května na brněnských Kabinet Records. „Sólová tvorba Aleshimu konečně umožnila prozkoumat hudební zákoutí, do jejichž stínů chtěl vždy nahlédnout. Čtyři skladby a necelých dvanáct minut hudby tak nabízí svezení se na hravých indie melodiích, ale také španělku nebo kytarové party, které zasvěceným připomenou Aleshiho působení v kapele Ette Enaka. Kromě akustické i klasické kytary a bicího automatu přimíchal Aleshi do výsledné podoby nahrávky ještě klávesy, mandolínu nebo housle.“

Olomoucké stoner rockové trio Greynbownes připravuje druhou desku Bones & Flowers, plánovanou na léto 2021. Album vznikalo v pražském Golden Hive studiu a předchází mu animovaný videoklip z dílny Václava Ruttkaye (jinak basáka českokrumlovské Lambdy) k více než osmiminutové skladbě Dog's Eyes. „Píseň je o důležitosti přátelství a nebezpečí samoty. O tom, že je lepší postavit se démonům společně s někým blízkým než sám,“ vzkazuje k novince kapela. 

Tým kolem Michala Kaščáka přichází letos s alternativní, kapacitně menší formou festivalu, jehož cílem je kromě udržení akce v obvyklém termínu 7.–11. července také podpořit slovenské kluby. Lístky na projekt Pohoda on the ground se prodávají pouze na jednotlivé dny a je možné je pořídit i na vícero, ale s opakovaným vstupem včetně všech povinných opatření. Návštěvníci musí totiž opustit areál druhý den do desáté hodiny dopolední.

Každý rok jedno album – dalo by se říct v případě pražského experimentálního tria Ruinu. Dosud jich vydali třináct, ale vždy jako živé nahrávky. Nyní je na světě jejich první studiová deska Left Behind, kterou natočili na HAMU s produkční pomocí slovenského skladatele Miroslava Tótha. Její kazetová edice navíc obsahuje záznam koncertu z festivalu Alternativa v roce 2019. 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.