Hudební underground (v dnešním slova smyslu) se musel rychle přizpůsobit současné existenci v online prostředí stejně jako všichni ostatní. A tak se v pátek 5. února můžeme těšit na křest nového alba We Are Family pražské sebranky Kurvy Češi, které vydává label Stoned to Death Records. Ač jde o relativně novou partu, tvoří ji postavy známé z pražské scény kolem punku a tvrdých kytar. V sestavě figurují členové kapel vole, Láska a přátelství a Ghettoblaster. Svůj styl charakterizují jako speedy acid hardcore punk.
Eurosonic Noorderslag je největší showcase festival v Evropě, jehož pravidelnou součástí je odborná konference, která probíhá v angličtině, ale má i lokální zaměření (část panelů a prezentací je vedena v nizozemštině). Podobné je to s krátkými koncerty představovaných kapel – poslední den bývá tradičně věnován těm holandským. Letošní online verze, již přinesla dosavadní karanténa, se vyznačovala nejvýrazněji dvěma aspekty – ekologičností a demokratizačním efektem.
Ostravská kapela Places přichází po pěti letech od svého debutu Distant Edges s novým albem nazvaným I Can‘t Let My Hands Fight Against Your Waterfall. Pod dohledem producenta Tomáše Neuwertha ho nahrála během jediného dne naživo v kopřivnickém studiu Animan. Hudebníky inspirovaly různé live sessions a koncerty vysílané online během karantény.
V Ostravě mají klub, který byste tam asi nečekali. Jmenuje se totiž Brno. A právě tam se teď natáčejí Velvet Sessions, za kterými stojí tým kolem kulturního prostoru Provoz. Hostem pilotního dílu byli Pacino – hluční kluci s hutným kytarovým zvukem z Orlové. Karanténní live sessions budou pokračovat, příště si ve slezském štatlu zahrají sinks, tedy trojice, která přijede ze skutečného Brna.
Slovenský raper Fvck_Kvlt budí rozruch se svou druhou deskou Zabijem sa!. Emo-trapový hrdina mezi současnými vyděděnci ponořenými do hlubin městské prázdnoty. Jde o DIY projekt Denise Banga, zároveň frontmana trnavských pankáčů The Wilderness. Album, které vyšlo na CD i vinylu u brněnských Kabinet Records, doprovází videoklip ke skladbě Boom, na níž se podílel také Boy Wonder (Ty Nikdy label).
Brněnská elektronická klubová a experimentální scéna se několik let sdružovala kolem vývojářského kolektivu Bastl Instruments, který vyrábí analogové nástroje, ale pořádá také různé workshopy a hudební akce. Další známou značkou je třeba Kosmospiel, což je organizační skupina spojená s klubovými techno parties. Migrací několika zásadních členů těchto kolektivů do Prahy a po krátké existenci undergroundového prostoru Herna v Brně zůstalo několik samostatných pořadatelských jednotek, vedle kterých se rozvinul ještě například ÉTER či série elektronických klubových nocí s dramaturgií Matyáše Dlaba pod názvem SOfT.
V pražském klubu Punctum se můžete v několika termínech zúčastnit série online meditací zaměřených na vědomou práci s dechem. Sezení vede hudebník Ondřej Sýkora, známý z několika experimentálně elektronických projektů (Lightning Glove, Ruinu, Intervalle, False Trance) a nabízí je jako příležitost k vnitřnímu cestování i zakořenění při vstupu do nového roku.
I ve streamovaném programu je stále prostor k objevování. Spojení mezi uměním, prací a nápady vytváří olomoucká platforma Telegraph, která je reálně kinem, galerií, kavárnou a kreativním hubem v jednom. V lednu pořádá dva živě streamované koncerty, aby se nám nestýskalo ani v zasněžených dnech. Těšit se můžeme na již dobře známou křehkou písničkářku Amelii Sibu, která se loni v online prostoru představila například na vídeňském showcasu Waves, vystupovala na Festivalu Svobody nebo předtočila intimní vystoupení pro MFDF Ji.hlava. Její stream se odehraje v úterý 19. ledna.
Netradiční reinterpretace slovenských lidových písní z liptovské oblasti připravuje Radio Punctum. Čeští a slovenští producenti elektronické hudby na ní představí své vlastní verze písní vybraných z kolekce gramodesek Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry. Jedná se o edici, která navázala na regionální výzkumy lidové kultury, jejichž výsledky byly postupně uváděny na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, většinou pod dramaturgickým a režijním vedením Viliama Jána Grusky. Ten byl vedle svých četných povolání, zejména kolem filmu a režie, také etnografem. Z jeho dílny vzešel námět na zdokumentování lidové hudby jednotlivých regionů na Slovensku. K realizaci se poté přidal také Svetozár Stračina a další spolupracovníci.
Ve středu 13. ledna začíná čtyřdenní Eurosonic Noordeerslag v nizozemském Groningenu. S ohledem na aktuální pandemii i největší showcaseový festival zaměřený výhradně na evropské umělce proběhne online. Pro zájemce o koncerty navíc zcela zdarma, konferenční program je pak za poplatek. Česko reprezentují letos Tea Sofia a Bratři, kteří se ESNS účastní již podruhé. Zároveň chystají debut, na nějž od podzimu lákají singlem Signal a klipem plným trojúhelníků.