Narozeniny slaví umění každý rok 17. ledna. Začalo s tím několik jedinců po smrti Roberta Filliou, francouzského člena hnutí Fluxus, v roce 1963. Chtěli tak navázat na jeho pojem „The Eternal Network“ („Věčná síť). Oslavy se konají v různých městech po celém světě. U nás se k nim připojí třeba kulturní iniciativa Bludný kámen, která chystá k této příležitosti akci v opavském Matičním domě.

Beseda u bigbítu už pomalu klepe na vrátka. Osmadvacátý ročník festivalu v Tasově u Veselí nad Moravou sice proběhne až v letních dnech 31. července – 1. srpna, ale už nyní pořadatelé odtajňují několik jmen z line-upu.

Kulturní prostor Kafara, který vznikl v budově fary odlehlejší brněnské městské části Obřany, se už tři roky snaží stát místem pro setkávání nejen lokálních obyvatel, ale také umělecké a vzdělávací komunity. Nachází se zde kavárna, galerie, konají se tu workshopy, komorní divadelní představení i koncerty. Nejednou zdejší půdu využil pro své akce také nezávislý brněnský kolektiv AVA.

Kulturní čtrnáctideník A2 a jeho webová odnož Alarm pořádají Novoroční večírek, i když datum jeho konání připadá až na 17. ledna. Kulturně-literární redakce, která se také zaměřuje na světové i domácí dění v politice, společenská a environmentální témata, by se ráda osobně potkala se svými čtenáři a příznivci. Zvou tak k návštěvě klubu Bike_Jesus na pražské Štvanici, neformálnímu povídání a taky na hudební program a DJs.

Ostravská galerie PLATO pořádá ve středu 15. ledna „Novoroční“ sólový koncert německého violoncellisty Matthiase Lorenze, v jehož podání zazní skladby Alvina Luciera a Mortona Feldmana. Na programu budou Feldmanovy kompozice Intersection 4 a Projection 1 a Lucierova skladba Glacier.

Norský multiinstrumentalista a písničkář Moddi navazuje na starou tradici folkových bardů, jejichž posláním bylo hudbou hlavně vyprávět příběhy. Jeho repertoár zahrnuje krom jiného covery současných umělců od Kate Bush po Pussy Riot i písně norských básníků. S kytarou i akordeonem je aktivním hudebníkem už deset let. Jeho nová deska Like in 1968 je poctou amatérským aktivistům a pouličním protestantům. V únoru ho uvidíme živě v Česku hned dvakrát, nejdříve 13. 2. v pražském Café V lese, o den později pak v olomouckém Jazz Tibet Clubu. 

Polská představitelka generace pokojíčkové muziky zavítá opět do Česka. Dříve zaujala třeba na odlehlém festivale Pelhřimovy v blízkosti své rodné země, nyní se vrací v plné parádě do Ostravy. Erith vytváří kouzelnou elektroniku na svém laptopu, sama si nahrávky produkuje, zpívá a spolu s tancem vše spojuje v podmanivé vystoupení. Občas může připomínat polskou Grimes, ale atmosférou svých koncertů dává zapomenout na jakákoliv přirovnání. 

Po půlroční pauze začíná opět v Ostravě fungovat komunitní prostor Jeden Tag, úzce spojený s Galerií Nibiru. S příchodem nového roku se v něm zase probouzí život a budou se tu odehrávat koncerty, výstavy, přednášky a další akce, které může pořádat kdokoliv se zajímavým nápadem. Výzva k zapojení se do spoluutváření otevřeného místa k setkávání místní nezávislé kultury je stále platná. 

S novým rokem přichází poklidnější období, kdy místo těkání a rozhodování mezi nespočtem různých akcí a koncertů můžeme v klidu zapřemýšlet nad našimi předsevzetími a udělat si čas zajít kamkoliv, kde se nabízí vydatný poslechový či taneční zážitek. V Brně je jedním z hlavních středisek alternativní scény Kabinet Múz, z lednového programu vybíráme tři koncerty a jednu páteční party.

Už počtvrté pořádá hudební kolektiv Genot Centre staročeskou vánoční besídku PurrPurra, na níž slibuje „svařák, cukroví, dobrovolný vstup, tajuplného Ježíška a adventní futuristickou hojnost se zástupci domácí i zahraniční elektronické scény.“ Večírek se uskuteční 14. prosince v žižkovském Punctu.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.