Berlínský CTM se vydá k hranicím experimentu balancovat na břitvě ryzích emocí

CTM 2017 CTM 2017

Berlínský festival CTM si letos do svého erbu vetká slova fear anger love, tedy strach, lásku a hněv. Po dobu deseti dnů se kromě klubových opojení a vystoupení ztvárňujících hluk v nejsilnější polohách rozezvučí i jiné audiovizuální instalace, odehrají se workshopy a performance. Osmnáctý ročník opět slibuje zprostředkovat prostor pro radikální formy a bude se soustředit především na dané emoce, a to jak během konkrétních vystoupení, tak v rámci doprovodného programu osvětlujícího slovem strategie, jak je takových vjemů dosahováno.

Mezi výrazná lákadla patří norská hudebnice Jenny Hval, která představí své aktuální album Blood Bitch, na němž se mimo jiné věnuje ryze ženskému tématu a kritice kapitalismu, a svůj avantgardní pop na festivalu CTM výjimečně rozvede za pomoci experimentální dvojice Skrap. Neméně hutný pop zprostředkuje audiovizuální představení Gazelle Twin, která na albu Kingdom Come spolupracovala s filmovými tvůrci Chrisem Turnerem a Tashem Tungem. Také u ní dojde na kritiku konzumerismu a krajní politické pravice. Nespoutanou energii čerstvého ženského hiphopu zprostředkuje Princess Nokia či Tommy Genesis, jejíž nedávnou návštěvu v Brně máme zaznamenánu. Žánrovou pestrost dosvědčuje také Tanya Tagaq, jejíž hluboce spirituální, inuitské, prastaře znějící vokály jsou v něčem strašidelné a v mnohém tak odkazuje k hlavním tématům ročníků.

Z dalších jmen neopomeňme Actress, Lorenze Senniho, Pharmakon, Yally (Raime) či The Bug s Dylanem Carlsonem (Earth). Nejbližším vyslancem, který je spojený s tvorbou původně českých Fiordmoss, bude na berlínském festivalu Boska. Mnohá další jména odkrývají stránky festivalu.

Festival CTM loni na podzim přesáhl hranice geografické, a to když spolupracoval s hudebně vzdělávacím tuzemským projektem Music Ports. Jednak se zde ujal slova za zakladatele festivalu Jan Rohlf, jednak CTM udalo notu afterparty pořádané se sdružením Lunchmeat. 

O nepředvídatelná, leč labužnická dobrodružství, se CTM postará v plné síle na přelomu ledna a února především v prostorách Hebbel am Ufer (HAU) a klubu Berghain. Také tentokrát se CTM odehrává po boku a ve spolupráci s Transmediale, festivalem digitální kultury a nových médií. Lístky lze pořídit jak na jednotlivá vystoupení, tak na celý festival.

CTM 2017, Berlín (DE) – různá místa, 27. 1. – 5. 2. 2017

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.