Donaufestival 2021: v roce kovového buvola

donaufestival 2021 donaufestival 2021

Přerušení. Podrážděnost. Rozvrat. Po roce a půl trvající paralýze nabývají tato slova ve spojení s uměním nového kontextu. „V dobách kdy se veškerá aktivita přesunula do krizových digitálních formátů, nebo úplně zanikla, se těžko hledají subverzivní gesta a vzývají se nové horizonty. Místo toho je zde snaha o navázání, pokračování, propojení v novém kontextu a především – opravdové setkávání,” uvádí letošní ročník tým pořadatelů Donaufestivalu.

Znak čínského horoskopu – kovový buvol – odkazuje ke stavu nouze, ale také k vytrvalosti, tedy příznačným prvkům pandemického období, ke kterému se Donaufestival staví čelem a slibuje jeho reflexi. Jakkoliv se mnohé změnilo, formát dvou víkendů se kremžské oslavy současného umění stále drží. Termínem konání budou (oproti tradičním jarním termínům) první dva říjnové (prodloužené) víkendy, během nichž se v dolnorakouském městě představí i část umělců původně ohlášených pro jarní ročník 2020 – Robert Henke (s AV performace CBM 8032), DEATHPROD, Jung an Tagen či Deena Abdelwahed. Dle dřívějších plánů vystoupí také Kali Malone, avšak s upraveným, pandemii reflektujícím setem, respektive hudebním projektem Does Spring Hide Its Joy, ve kterém během jarního lockdownu spojila síly s Lucy Railton a Stephenem O’Malleym.

Nezmínit nelze také angolského producenta, jenž pod aliasem Nazar vydal loni ohromně silný debut Guerrilla digitalizující hrůzy občanské války. Prvotinu na poli hudebních extrémů má za sebou také duo Duma. Martin Khanja (alias Lord Spike Heart) a Sam Karugu mají kořeny v nairobském metalovém undergroundu a v předešlém roce odpálili nejedny reproduktory svou nekompromisní, žánry popírající eponymní nahrávkou, pro kterou se zdá být slovo „brutální” eufemismem. Obsese syrovým masem v Kremži.

Jedním z největších lákadel neuskutečněného ročníku festivalu bylo vystoupení Hildur Guðnadóttir v jaderné elektrárně Zwentendorf. Zda-li se i tato událost vrátí do programu vyjímečně podzimního ročníku zatím nevíme, ale i bez ní je zřejmé, že Donau se nevzdává a chystá klasické žně současné hudební produkce.

donaufestival 2021, Kremže (AT) – různá místa, 1.–3. 10. + 8.–10. 10. 21

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.