Hezky česky (a slovensky) aneb Nejlepší tuzemské novinky posledních týdnů

For You Katrina For You Katrina

Procházíme si drobnou časovou krizí, nestíháme psát. To je fakt, za který se omlouváme. Neradi bychom vás však ochudili o to, co nás v posledních dnech a týdnech nejvíce bavilo na tuzemské scéně. Podzimní měsíce jsou tradičně plodné, a rozhodli jsme se proto připravit jakýsi stručný playlist. Třeba v něm naleznete něco, co vám proklouzlo mezi prsty.

Mladý český producent S I T R A vydal 13. října nové EP Listen to the Wind a potvrdil tak, že se svými mašinkami prožívá plodné období. Od naší premiéry z loňského roku totiž stihl vydat hned čtyři épéčka. To poslední pokračuje v jeho tradiční estetice subtilního abstraktního ambientu a minimalismu.

V půlce října a uprostřed hlubokého podzimu debutoval písničkář Jaro. Singlem The Forces uvedl svou desku Eternalism (vyšla 3. listopadu). Zasněná folktronica, sametový hlas, krystalické linky a různí hlukoví šotkové na pomezí. Průsečík mezi Sundays on the Clarendon Road, Lukasem Landou a Little Husky.

Pretty Old Sound. Zaneřáděnější kapelu aby u nás člověk pohledal. Podladěné a rozladěné kytary odrážející se v garážové ozvěně, antimelodie plné ležérnosti. Kytarovka odlišitelná na první poslech. A nyní s novým albem Wide Open Window.

Plní bordelu jsou i přerovští Mancuso. Shoegaze, estetika devadesátek, příjemný noisový výlet do (ne)dávné minulosti. Na čerstvé nahrávce Mancuso svou přilnavost k dobám uplynulým podtrhávají i názvem – Gravity of the past vyšla u Stoned to Death.

Hudba v Berlíně usazeného hudebního projektu a alter ega For You Katrina je intenzivní zážitek. O level výše ho však umocňuje neméně intenzivní a provokativní vizuální složka. Potvrzuje to i nejnovější singl Wonderland s nezvykle „agresivní“ rytmikou. Zamíří For You Katrina do undegroundových klubů i s celou deskou? To se dozvíme brzy, High Notes vycházejí 23. listopadu.

Frýdecko-místecký Anhedonik zaujal už svým sebevědomým debutovým trackem Frustration. Nyní na soundcloud zavěšuje druhý kousek ze své montážní eklektické školy. Pepsi Habit cyklí popkulturu do zasekaných elektronických smyček a my se nemůžeme dočkat další várky.

 

Novou a výtečnou desku vydali Kalle. Ale o tom asi netřeba se rozepisovat. Dejte si ji na internetu i naživo – například už tento pátek v Kopřivnici.

Label Na Scénu pod sebou sdružuje zajímavé kytarovky z tuzemských luhů. Dvě z jeho „oveček“ nyní vydávají společný split. Psychocandy The Oxx. Post-punk, devadesátky a madchester na straně jedné, surf rock a punk na straně druhé. Obě strany splitka můžete poslouchat tady a tady.

A něco zcela netradičního na závěr, neboť není nikdy na škodu vystoupit z komfortní zóny a vstoupit do zóny jiné – třeba té, kde si mísí world music, jazz a rap. Duo Deši u nás mělo zkraje roku premiéru, nyní vydávají novou desku Two Breaths, Two Worlds. Abstraktní šamanské melodie, budované tajuplným australským nástrojem didgeridoo a klarinetem/saxofonem. Jak by zněl Colin Stetson, kdyby byl Aboriginec? Poslouchejte.

 

  vychází za podpory
  EEA and Norway grants
  Ministerstvo kultury ČR
  Nadace Český hudební fond
  NADACE ŽIVOT UMĚLCE

  Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.