Kapli svaté Barbory čeká další bouře, Story se vrací a udeří v červnu

Story #4 Story #4

Festival světla a elektronické hudby se vrací do na podzim osvědčené Kaple svaté Barbory. Podzimní edice festivalu Story prokázala, že vyhraněná dramaturgie má schopnost i v prostředí nevelkých Hranic na Moravě učinit prvotřídní akci. Na začátku června to prostředí kaple zakusí podruhé, zahrají dné, Atom, Aïshi Devi, Fis, Xosar a Dash.

„Většina umělců a umělkyň zavítá do České republiky poprvé a periferie se díky nim na jeden večer stane centrem nezávislé kultury,” uvádí dramaturg festivalu Radim Zbránek. „Klademe velký důraz na kvalitní zvuk a vizuální stránku festivalu. Snažíme se využít loňských zkušeností a posunout festival o kus dál, aby si návštěvníci odnesli silný zážitek.“ Audiovizuální festival také tentokrát spolupracuje s pražským kolektivem Lunchmeat. 

Pokoušet svaté stěny bude chilský umělec Uwe Schmidt, jehož zastupuje label Raster Noton. Atom se pohybuje už od roku 1991 a etabloval se jako jeden z nejvlivnějších producentů experimentální elektronické hudby. „Posluchače překvapuje každým vydaným albem a soustavně překračuje hranice žánrů,” uvádí pořadatelé. Do tvorby švýcarské producentky s nepálskými kořeny Aïshi Devi se promítají vlivy tibetské kultury. „Během svých rituálních setů dostává posluchače do tranzu repetitivní syntezátorovými zvuky, nad kterými se vznáší její meditativní vokál. Pohybuje se mezi abstraktním technem a experimenty se synthpopovým zvukem.”

Netradiční přírodní zvuky bude možné vystopovat i u novozélandského projektu Fis. „Jeho tvorba se v posledních letech posunula k experimentům s napodobováním přírodních nebo metalických zvuků a ambientním zvukovým plochám,” uvádí průvodní zpráva Story. „V jeho rytmických postupech je znát také vliv kultury maorských původních obyvatel Zélandu, které podkresluje hutná basová linka.” Pestrobarevnost Story dosvědčuje Xosar, která tvrdé techno míchá prvky metalu. Temné techno s odbočkami k experimentům slibuje také Dash, známá z lipských a berlínských klubů. Neposledně opuštěný kostel ukolébají tóny držitele poslední Vinyly a Apolla dné.

Naši reportáž z podzimní premiéry v nedávno odsvěcené kapli zhlédněte zde.

Story #4, Hranice na Moravě – Kaple svaté Barbory, 3. 6. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.