V Rumunsku jako doma? Banát nabízí posledních sto míst

Banát Banát Marcel Skýba

Festival v rumunském Banátu se odehraje také letos v prostředí hornaté krajiny, kam tentokrát návštěvníky dopraví speciálně vypravený vlak. Kultovní festival, který se bude v malebném prostředí vesnice Eibentál konat pošesté, představí přes dvacet skupin. Program přitom začne záhy poté, co se poslední účastník odrazí od perónu a vrhne se do víru dobrodružství.

Na Banátu, kde dochází ke kontaktu tamních Čechů s těmi, kteří vyráží na návštěvu, se snoubí atmosféra alternativní hudební scény, neporušená příroda s koloritem lokální venkovské srdečnatosti. „Hlavním cílem festivalu je pomoc místním, kteří mají málo možností obživy,” uvádí Štěpán Slaný, duchovní otec festivalu. „Krajané v Banátu si dodnes zachovali zvyky a tradice, které si na počátku 19. století přinesli z Čech. Tradiční zemědělství zachovalo krajinu neporušenou a návštěvníkům se občas nabízejí výhledy jak z Ladových obrázků. Atmosféru českého Banátu, který čítá šest vesnic, je možné zachovat i díky speciálnímu programu rozvoje šetrné turistiky,” dodává průvodní zpráva s tím, že se zde našinec domluví hezky česky.

„Každá moje návštěva Banátu je emocionální zážitek. Přítomnost lidí s českými kořeny je asi jeden z hlavních důvodů, proč zrovna Banát,” uvádí Matěj Homola z Wohnout, kteří v Rumunsku zahrají potřetí. Kromě nich se lidový festival hlásí se jmény jako KvětyHoupací koně, Killiekrankie, Nesbitts, OTK, Vees anebo Mucha. Dojde i na deset divadelních souborů, česko-rumunský filmový festival One World a folklórní den krajanských souborů z Rumunska a Srbska. Kromě kultury se samozřejmě nabízí poznávat blízké okolí, což toto léto zjednoduší půjčovna koloběžek.

Úplné informace nabízí stránky festivalu. Naše reportáž doprovozená galerií se nabízí k zhlédnutí zde. K atmosféře za nás dodává Marcel Skýba už jen tolik: „Nejpozoruhodnější na celém Banátu je to, že se na pár dnů každému zamlouvá úplně všechno.” Sejdeme se na peróně 6 ⅓, hlásí Banát, na který má nedaleko k úplnému vyprodání.

Banát 2017, Rumunsko – Eibentál, 16.–20. 8. 17 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.