Mandala otevře festivalovou sezónu svým malým vlastním MNDL Festem

Acute Dose Acute Dose Libor Galia

Malý velký festival se chystá poprvé také v prostorech kopřivnického klubu Local Mandala. První červnový víkend si sobotu zamluví trojice zvučných českých jmen, které doprovodí jedno tajemné, všemi taji opředené z Ameriky. 

Americký performer Andy the Doorbum nesdílí přesné souřadnice, za to zprostředkovává modlitby dávno zapomenutého kmene. Hudba jako rituál, folkové litanie, nespočet převleků a světelná show, která, slovy pořadatelů, odrovná. Jak je patrné z několika málo dostupných záznamů, tuhle pódiovou kreaturu je nutné zažít naživo. Andy the Doorbum, který své poslední album nahrál s Justinem Aswellem, se do Česka vrací po roce, tentokrát aby album Intent kromě Mandaly představil posléze též pražské Potrvá (6.), brněnskému Kabinetu Múz (13.) a v Soulkostelu (17.). U nás v ohledu k jeho loňskému albu Aran říká, že je na něm zřetelné spříznění s přírodou, aniž by se podlehlo patosu. Zkrátka svérázný samorost a jedno z alb roku.

Slova Arana Epochala si přitom nepůjčujeme nazdařbůh, neboť během Andyho návštěvy Česka je nepojí jen jeden koncert. V Kopřivnici Aran tedy vystoupí také, přičemž připomene svůj dlouho připravovaný debut Doba bronzová. „Hlas a basa, introvertní poloha Gnu a obrovský chlap, který dělá všechno s maximálním nasazením a bez jakýchkoliv kompromisů,” uvádí pořadatelé MNDL Festu. „Poslední kovboj s akustickou baskytarou, který šetří každým slovem a v jehož písních se v temných lesích ztrácí pohádkové postavy.”

Mladou krev v Kopřivnici zastoupí dvojice jmen, jedno ztělesňuje relativně známou výrobnu soundtracků k snům, druhé pak nonšalantní hvězdu kytarové scény. Shoegazoví Divided přitom od vydání debutu stihli mnohé a lidsky spříznění Acute Dose jim jdou v tomto ohledu v patách. „Od debutu Born To Sleep sice kapela prošla větší personální obměnou, ale ze své tvářnosti nic neztratila. Naznačil to už první singl Open the Door, který v létě předznamenal novou desku,” uváděli jsme k novému albu Divided, které vyšlo nedávno pod příznačným jménem Transformation.

To, že máme k Acute Dose blízko, je patrné. Pořadatelé festivalu, zastoupení Markem Horynou, pak už dodávají jen následovné: Dost možná nejlepší kapela, která teď v ČR hraje. Britský zakouřený styl, psychedelie, uvolněnost, extravagance. Otevřený okna, cigárko za volantem a loket pěkně ven. Jako by se pro spolupráci spojili Kanaďan Mac DeMarco a zrzavý Brit King Krule.” 

MNDL Fest tak na Moravě otevře festivalovou sezónu, která o týden dál pokračuje ostravským Chee Chaakem.

MNDL Fest, Kopřivnice – Local Mandala, 3. 6. 17 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.