Nominace na cenu Apollo reflektují pestrost české alternativní scény

Ceny Apollo Ceny Apollo

Ceny české hudební kritiky Apollo znají své nominace. V užším výběru, který vzešel na základě nominací víc jak stovky odborníků, se opět představuje sedm alb. Rok 2016 na české hudební scéně reflektují nominace na Apollo v plné šíři, od hutné alternativy k zajímavému popu, přes inteligentní humor k ráznému sdělení. 

Apollo tak k bližšímu poslechu připomínají nedávno vydané a recenzované album dné These Semi Feelings, They Are Everywhere. Nad nominovaným, stále aktuálním albem Midi Lidi jsme vedli diskusi přímo se skupinou. Po  třech letech od posledního alba se nominace opět dočkali také legendy českého hiphopu Prago Union za album Smrt žije. S dalším projektem je po roce opět nominován také Jakub Kaifosz, tentokrát jako Lazer Viking za album Flesh Cadillac, vzešlé ze spolupráce s britským hudebníkem působícím pod pseudonymem Sabrehart.

Nominováno bylo rozlučkové, údajně poslední album Priessnitz. Beztíže, které oslovuje napříč generacemi, a kolektiv okolo Jaromíra 99 jsme v Bedekru recenzovali následovně: „Jsou to noblesní trendaři, ovšem ani ne tak cíleně, mnohem víc jaksi z podstaty. Priessnitz už jsou dávno legenda, a přece neustále pulzují energií a ostatním kapelám stále nabízejí živoucí inspiraci.”

Neposledně nominace padla z ranku pro tvrdší kořínky na album Životy těch druhých skupiny Kovadlina. „Pár akordů, recyklovanejch slov a nápadů, co už jste taky určitě někde slyšeli, ale zahraných a vyřčených tak, jak to cítíme my,” vystihl ve skromné jednoduchosti za Kovadlinu sám Banán. „I Kovadlinu jednou odvane čas, ale teď je tady a plně připravená rozvibrovat podlahy, květináče a ušní bubínky.” Úplná zdůvodnění jednotlivých nominací nabízí stránky ceny

V pěti dosavadních ročnících byli postupně za svá alba oceněni Bonus, Boris Carloff, Bratři Orffové, Adrian T. Bell a Please The Trees. Šestá cena Apollo má být udělena 2. března, cenu výherci by měli předat za album Carp posledně ocenění Please The Trees. Výherce bude těšit 60 000 Kč od OSA a soška navržená Maximem Velčovským.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.