P/\ST boří hranice, těšit se může Brno a Bratislava

P/\ST boří hranice, těšit se může Brno a Bratislava

Dvojice z pražské DAMU, P/\ST, poprvé vyjíždí mimo hlavní město s vlastním miniturné. Svou premiéru si odbudou v Brně a Bratislavě. Podpoří je slovenské projekty Fvck_Kvlt a Edúv Syn, bratislavské Nové Cvernovce přibude ještě Papa K, kterého v Brně 28. 2. nahradí duo Sekvoye v rámci místní série Cheap Thrills v Kabinetu Múz. 

Dan Kranich a Ivo Sedláček alias P/\ST o sobě rádi tvrdí, že přistupují k rapu jinak, než je na české rapové scéně zvykem. A nejen proto, že jsou oba především herci. Přesto, že jsou v jejich hudbě silně slyšet ozvěny kultovních WWW, se Ivo v čerstvém rozhovoru pro hiphopový server Bbarak.cz doznává, že sám ani nemá takřka žádné rapové podhoubí: „Já jsem nikdy rapové beaty moc nedělal, ani jsem rap moc neposlouchal, takže na to jdu dost odjinud.“ Zároveň vychází z hudebně-divadelního seskupení Fekete Seretlek, které zpracovává lidové motivy napříč celým světem.  Jejich texty často kritizují směřování české politiky, což na domácí rapové scéně není zase tak obvyklé. V posledním týdnu také vydali první klip – ke skladbě Tíseň, který je nominovaný v hlavní soutěží letos poprvé libereckého Anifilmu.

Edúv Syn a Fvck_Kvlt mají také kořeny mimo hiphop. Denis Bango stojící za Fvck_Kvlt zároveň působí v punkových The Wilderness, zatímco Edúv Syn, Matej Myslovič, se k rapu prokousal skrze punkové a hardcorové projekty (naposledy třeba Erika je moja). Spolu jsou vzájemně propleteni, množství beatů k Matejovým textům vytvořil právě Denis Bango a v blízké budoucnosti nás také čeká společný vinyl. V textech obou nechybí odkazy k tuzemské rapové scéně, ale chtějí především mluvit problémech, které jsou jindy tabu. U Edova Syna jsou nejvýraznějším tématem duševní nemoci. Reflektuje své vidění doby, do které jsme se narodili, a nedokážeme se jí přizpůsobit.

A věděli jste, že...Fvck_Kvlt parafrázuje jméno francouzského filozofa Michela Foucaulta? 

P/\ST + Fvck_Kvlt + Edúv Syn + Papa K, 21. 2. 2020, Bratislava, Nová Cvernovka
P/\ST + Fvck_Kvlt + Edúv Syn + Sekvoye, 28. 2. 2020, Brno, Kabinet MÚZ

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.