PAF v Olomouci svým čtrnáctým ročníkem završí v prosinci celoroční snažení

PAF 2014, Olomouc PAF 2014, Olomouc Libor Galia

Přehlídka animovaného filmu (PAF) je festival filmové animace a současného umění – dramaturgicky se jako jediný u nás dlouhodobě věnuje širokému pojetí fenoménu animace v kontextu kinematografie a vizuálního umění. V rámci PAFu jsou v Olomouci představovány tematicky zaměřené programové sekce, tentokrát s podtitulem „Co je to animace?”. Jak už jsme informovali, i tento rok bude o co stát i hudebně – přijede Vessel anebo Lotic.

Druhý jmenovaný vystoupí v pátek 4. prosince, půjde přitom o ojedinělé vystoupení, jak je na PAFu zvykem. „V Berlíně působící futuristický hudebník Lotic vystoupí po boku site specific instalace vizuálního umělce Michala Pustějovského.” Vyvrcholení sobotního dne pak obstará bristolský Vessel, jehož projekcí doplní portugalský filmař Pedro Maia. „Závěrečný nedělní koncert festivalu pak odehraje objev britské scény Blue Daisy,” navnazují pořadatelé.

Stěžejní sekcí letošního PAFu se ale stane Divoká 60., která představí v českém kontextu unikátní pohled na dílo kreslíře Jiřího Wintera Neprakty. „Nepraktovo dílo ovlivnilo několik generací tuzemských čtenářů ilustrovaných časopisů. Přednášky a projekční pásma tak nechají diváky nahlédnout na Nepraktovu kontroverzní tvorbu současným pohledem,” uvádí pořadatelé s příslibem, že festival oproti loňskému roku navýší diváckou kapacitu. „Naším cílem je předkládat nečekaná spojení na poli tuzemské animace, ilustrace, televizní, filmové a multimediální tvorby. Jedná se o ojedinělý projekt, který se v rámci PAFu snažíme realizovat, tedy mapovat málo známé nebo dosud neodhalené souvislosti v dějinách českého umění a animace,“ shrnuje východiska sekce Martin Mazanec.

PAF a rok 2015… festival letos expandoval ve svých celoročních aktivitách, uspořádal sám či ve spolupráci s dalšími subjekty téměř čtyřicet akcí v České republice i zahraničí. Vedle událostí spojených s projektem Festivaly živého kina to byla především rozsáhlá dubnová výstavní akce XY, hudební bienále PAF na konci léta, první ročník knižního veletrhu autorských a nezávislých publikací LITR a naposledy listopadový festival PAF New York 2015 v New Yorku.

Čtrnáctý ročník dále nabídne také sekci Jiné vize 2015 (téměř jubilejní ročník soutěže a otázky autorského práva), Animace na hraně prostoru a světla (pozice animace jako jednotícího principu lidské zkušenosti během vnímání pohyblivých obrazů), Aport animace (dětský program, workshopy i chuťovky pro dospělé) anebo PAF Fashion (designový projekt Alexandra Campaze).

Podívejte si na naši reportáž z loňského ročníku, jehož hostem byl mj. Dean Blunt.

PAF: Co je to animace?, Olomouc – různá místa, 3.–6. 12. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.