Vídeň čeká triumvirát noci: přijíždí Bianca Casady z CocoRosie, Gazelle Twin a Mirel Wagner

Gazelle Twin, Brno, 7. 10. 14 Gazelle Twin, Brno, 7. 10. 14 Libor Galia

Art brut v hudbě představí tři zpěvačky. Tři večery, tři císařovny, tři odlišná království. Ve vídeňském kulturním prostoru Brut Wien se během 19.–21. listopadu rozhostí nejprve elektronika, bude se běsnit a křepčit a vše vyvrcholí na potemnělou strunu. V rámci příznačně pojmenované série The Ineffable Me („nevýslovné já”) vystoupí Bianca Casady, Gazelle Twin a Mirel Wagner.

Bianca Casady, jinak známá především coby polovina CocoRosie, se ve Vídni ukáže spolu se svým novým sólovým projektem a skupinou C.i.A. a choreografem Biñoem Sauvitzym. Jelikož je Brut Wien také divadelní prostor, spojení hudby a divadla nejvýznačněji podtrhne pravděpodobně právě Casady. Z ozvěn divadelních plátků na její předchozí vystoupení je slyšet, že aktuální projekt – významně přesahující hranice hudby – je jakoby ušitý z podivných pohádek, odkrytých v podkroví historie. Jak lze u dámy z CocoRosie tušit, příslibem je odvážný danse macabre.

S vystoupením tajem opředené a punčochou zahalené Gazelle Twin jsme měli tu čest už v Brně, když hrála v Kabinetu Múz. Gazelle Twin, jinak Elizabeth Bernholz, je stále na cestě se svým aktuálním, loňským albem Unflesh. Těšit se lze na potemnělé, do sebe pohroužené, a přitom výbojné vystoupení. V rozhovoru pro The Quietus Gazelle Twin sama vyzvala: „Zkuste se vcítit do energie, která vychází z pódia. A pak zkuste nemít noční můry.“ A naší galerií přikyvujeme.

Na poslední dámu pějeme ódy už věky. S Mirel Wagner je smrt přitažlivá, jak nese název jeden z našich článků, a těšit se můžete na atmosférické pnutí, při kterém rozhostí atmosféru příběhů Edgara Allana Poea a elegií Joy Division. Wagner jsme zastihli během Iceland Airwaves, odkud se doneslo, že „uhrančivá finská prokletá básnířka s kytarou, sedla na židličku pod oltářem v dlouhých černých šatech a s prvním zavaděním o chladné nylonové struny neuniknutelně vtáhla do svého přitažlivého snově-dekadentního světa.” Jelikož se Mirel Wagner našim krajům zatím vyhýbá, půjde tak o jedinečnou příležitost seznámit se s „nonšalantní grácií, mrazivou uhrančivostí a zároveň i jakousi sakrální kostelní pokorou” poblíž českých hranic již za pár dní.

Kompletní informace k jednotlivým večerům a vstupenkám případně naleznete na stránkách Brut Wien.

Brut Wien (Bianca Casady + Gazelle Twin + Mirel Wagner), Vídeň, 19.–21. 11. 15

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.