Meetingy, cally a excely, to vše v pátek odpoledne nechávám za sebou a nasedám na vlak do Pardubic – vyřízený, stále s hlavou plnou pracovního shonu. Zpoždění na trati, narvané MHD a přehnaně úslužná obsluha v pardubické kavárně, reagující na jakýkoliv můj dotaz slovy „ale zajisté“, mé rozpoložení nelepší…
Stodolní. Nejznámější ostravská ulice a zastávka tramvaje, naproti které stojí kavárna, jejíž výlohu zdobí nápis „Ráj Paradise”, podtitul letošního ročníku. Od prvních kroků pátečního odpoledne je tedy zřejmé, že město festivalem zaměřeným na kameramanskou tvorbu žije. Nebo ne?
Holy Other je zpět! „S využitím akustiky observatoře – jeskynního sklepení a geometricky dokonalých dřevěných kopulí – Holy Other nahrál a znovu nasamploval materiál, který funguje jako základní stavební kámen alba.” Vychází 19. listopadu.
Po několika úvodních, multimediálních a na vizuální prezentaci zaměřených večerech v různých pražských lokacích, se Lunchmeat Festival vrátil poslední zářijový den do známých útrob pražské Národní galerie, respektive Studia Hrdinů, a konečně naplno dostál svému podtitulu We See You Dancin’.
Začal říjen a s ním se naplno rozjíždí podzimní sezóna klubových koncertů. Po loňské koronavirové pauze všichni doufáme v příznivější zdravotní situaci a kolektiv Heartnoize s přípravami rozhodně nezahálí – ostatně již dnes 4. října vystoupí pod jejich záštitou v Betlémské kapli na Žižkově Jozef van Wissem, holandský loutnista známý mimo jiné spoluprací na filmové hudbě s režisérem Jimem Jarmuschem.
Oficiální výběr ze světových festivalů, krátkometrážní soutěž mladých tuzemských kameramanů, filmové selekce v kurátorském výběru a v neposlední řadě také audiovizuální večer pořádaný experimentálním labelem Genot Centre – to vše přinese již třináctý ročník mezinárodního filmového festivalu zaměřeného na kameramanskou tvorbu Ostrava Kamera Oko tentokrát s tematickým podtitulem Ráj Paradise.
diluvian 无 (music for self extinction) je sbírka zvukových souborů a textových dokumentů nalezených v troskách Institutu pro sociálně-časovou neurologii 22. století, uvádí svou aktuální desku producent*ka Nick Zhu alias bod [包家巷] a s lišáckým přáním všeho nejlepšího nechává posluchače vstoupit do svého fragmentárního vyprávění příběhu z post-apokalyptické budoucnosti.
Estetika undergroundové anonymity a ruské devadesátkové melancholie jsou poznávacím znakem labelu Raw Russian. Ten založil producent Nikita Villeneuve v roce 2016 jakožto komunitu podporující mladé ruské producenty, kteří sdílí podobný pohled na svět a roli hudby v něm.
Je tomu již 10 let, kdy poprvé v Ostopovicích uspořádala platforma PAF symbolickou oslavu konce léta. Od té doby si drží charakter neformálního setkání a jednou za dva roky spojuje u fragmentů mostních oblouků nedaleko Brna umělce a přátele drobného ravu a přiměřeného hudebního experimentování. Jednodenní událost klasicky nabídne mix vlastních rezidentů, ať už to bude bratislavský tukan Jonatan Pastirčák s připravovanou deskou projektu Isama Zing, jeho parťák Adam Matej (Ink Midget) poprvé jako DJ GÄP či dvojice Veronika Vlková a Kateřina Koutná s projektem Salvia.
Přerušení. Podrážděnost. Rozvrat. Po roce a půl trvající paralýze nabývají tato slova ve spojení s uměním nového kontextu. „V dobách kdy se veškerá aktivita přesunula do krizových digitálních formátů, nebo úplně zanikla, se těžko hledají subverzivní gesta a vzývají se nové horizonty. Místo toho je zde snaha o navázání, pokračování, propojení v novém kontextu a především – opravdové setkávání,” uvádí letošní ročník tým pořadatelů Donaufestivalu.