Osmý ročník festivalu Deziluze proběhne stejně jako předchozí rok v areálu pivovaru Herold v Březnici o víkendu 2.4. července. Akce, která vznikla v roce 2014 z touhy dvou středoškolaček oživit okraj Prahy, nabízí rok od roku rozmanitější kulturní program. Zdaleka se nezastavuje jen u hudby, slibuje také divadlo, sekáč nebo výstavy, a dokonce escape game.

Den dětí byl letos pro fanoušky Midi Lidí obzvlášť povedený. Po pěti letech od Give Masterpiece a Chance! (2016) si mohli 1. 6. opět poslechnout nové album Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád (2021) a navíc si jeden den mohli užívat příjemné nervózní mravenčení z nadcházející desky Heal the World, konečně! (2021), která vyšla hned poté 2. června.

Pořadatelé brněnského Ghettofestu se letos rozhodli pracovat s dynamicky se měnící situací kolem pandemie svébytným způsobem. Káznici v sobotu 5. června od sedmi večer rozezní jen dva účinkující - roztančené country Toma Oaklanda (člen Ukulele Orchestra jako Brno nebo Reverend Killjoy) a maďarsko-romské rytmy kapely Hazafele. Hlavní bod programu nepatří během tohoto ročníku pouličním koncertům, ale městské hře. „Mohou se zapojit rodiny s dětmi i dospělí bez dětí, a to jakéhokoliv věku. Dostanete instrukce a můžete se vydat za dobrodružstvím čtvrti, která skýtá daleko více perel a tajů než máme uvedeno ve hře,“ přibližují organizátoři a lákají také na různé gastro-zastávky po cestě.

Showcase MENT Ljubljana byl v roce 2020 jedním z festivalů, kterým se skoro jako zázrakem podařilo proběhnout v běžném režimu, i když už na hranici pandemie. Letos se od prvních okamžiků plánovala akce v novém termínu, 3.–11. června se tak bude konat vůbec první letní MENT. Tentokrát v menším rozsahu a bez zamýšleného headlinera La Femme. Festivalový program se uskuteční pouze ve třech lokacích a konference uvede kromě své slovinské části jen dvě mezinárodní diskuze online. Jejich obsahem budou témata zaměřená na management kapel a práci se streamingovými aplikacemi.

„Pokoušeli jsme si vzpomenout, kdy naposled jsme protančili den a noc, ale už je to tak dávno, že jsme přestali počítat,“ píšou organizátoři Michalského výpadu, který bude zřejmě jedním z prvních živých festivalů po více jak půlroční pauze.

Nejnovější album Dalibora Kociána alias Stroona vyšlo záhy po česko-slovenské kompilaci Liptov. Chtělo by se tak přičítat vybraný námět trendu nebo se přinejmenším zamyslet nad případnými spojnicemi mezi oběma nahrávkami. Vznik Folklore Not War předcházel momentu, kdy v pražském Punctu začali s realizací současného zpracování lidových písní z liptovské oblasti. Odlišnost obou děl však spočívá hlavně v přístupu k tvorbě  –  Stroon se tolik nezabýval možnostmi proměny či aktualizace samotného folklorního materiálu, ale spíše tím, jak hudebně předat téma války.

V roce 2018 proběhla v bratislavském centru pro současnou kulturu A4 první přednáška z tehdy nového cyklu Futurit. Ten za tři roky existence prošel různými tématy od hudebních měst přes rozličné žánry, až dospěl v roce 2021 k filosofičtějším a trochu futurističtějším směrům.

Amelie Siba navazuje s novým EP When Is Our Time na svůj úspěšný křehký debut Dye My Hair, opět pod záštitou pražského labelu Teargarten. Oproti prvnímu albu, které si nahrála i produkovala sama, se na čtyřech nových skladbách muzikantsky i producentsky podílí také Prokop Korb, o němž se poslední dobou stále více mluví v souvislosti s jeho projektem Badfocus.

Přinášíme další díl ze série Velvet Sessions v prostorách klubu Brno pod křídly ostravského sdružení Provoz. Dvojice Laokoon má za sebou asi roční vývoj a je znát, že od jejich prvního koncertu na zimním festivalu Okolojeled loni v březnu na živém vystoupení hodně zapracovali. Roztěkaná kamera navíc dobře podtrhuje poetičnost textů Mikuláše Hamerly (Sekvoye) stejně jako údernost elektronických výbojů pod rukama Jirky Machů (Killiekrankie).

Jejich hravost a optimismus je nepřeslechnutelný a takřka legendární. „Nebát se psát o lásce ke kamarádům, partnerům, rodičům a věcem, a případném zklamání z nich. Láska je nejnosnější téma,“ říkají.

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.