Ostravský producent Strachkvas navazuje novým releasem na plánovaná dvě EP, z nichž to dřívější Break-in vydal v dubnu 2020 skrze spřátelený label Gin & Platonic. Pro distribuci tří nových tracků pod názvem Blind Worm Variations si zvolil zahraniční platformu World Canvas rozprostřenou v disciplinárně přesahovém online fluidu mezi Londýnem a Helsinkami.

Česko-ukrajinská producentka Dmitrievna stále pluje spíše v nezávislých vodách širokého oceánu rozprostřeného mezi Bandcampem a Soundcloudem (od vydání debutového EP se tedy zase tolik nezměnilo – odkaz na starší rozhovor). Oproti tomu má však už taky natočenou solidní hrstku vizuálně poutavých, občas syrových a choreograficky sebevědomých videoklipů. Zatím ji tahle pozice snad trochu chrání od předčasného hypu, protože i její druhé EP Eterno Retorno a doposud vydané tracky vzbuzují dojem neustálého hledání a zkoušení. Ať už jde o vokální projev ve třech různých jazycích nebo žánr elektronické hudby. Stylově někdy míří do nejhlubšího klubového podzemí plného až industriálně znějící temnoty, jindy zabloudí do světa písničkového elektra (Hystericus, Dusha) nebo si dokonce pohrává s popovými trendy, autotunem a střídáním rovných beatů s těmi zlámanými (2X).

Scéna Unijazzu vítá jaro streamem koncertu dvou muzikantských jmen, jejichž hudbu charakterizuje především poetika toulání, lesů a svobody. Cermaque loni vydal žánrově pestrou desku lament, na které spolupracoval s celou řadou producentů, a dokonce se vrhl i na rap. Původně plánované vystoupení Člověka krve (o němž jsme si povídali i v nedávném rozhovoru s hlavami labelu Divnosti) nahrazuje akustické folkové duo Souvrat.

Trochu netradičně dnes místo hudebního klipu vybíráme tříminutovou prohlídku výstavy polského kurátora, dramaturga, výtvarníka, hudebního umělce a šéfa elektronického labelu MikMusik Wojciecha Kucharczyka. Oldschool Demons je souhrnná přehlídka jeho prací z let 1977–2020, jejíž poslední část vznikla v pandemickém roce pro festival Ars Cameralis. Nejnovější série ilustruje příběhy, které vypráví o nynějším Polsku a vytváří nové prostory, kde se paralelně odráží „současná, neměnná, neexistující i zdánlivá minulost.“

Písničkář Jakub Čermák loni docela uhnul ze svého obvyklého způsobu hudebního vyjádření a nahrál stylově a producentsky velmi rozmanitou desku Lament. Pár dní nazpět vypustil nový videoklip ke skladbě CRTL-S, kde hostuje teplický rapper David Vinkler alias Echo. Ten tvoří spolu s Cermaquem při jeho jinosvětském výrazu originální duo rapující v amatérském i autentickém pojetí o „jedné umírající epoše“. Ženskými vícehlasy přispěl soubor Tulení kůže.

Nezávislých labelů není u nás zrovna málo, ale ne každý je dost aktivní, aby vydal několik desek za rok a byl jednoduše vidět. Divnostem, za kterými stojí Tomáš Tkáč a Alžběta Trusinová, se to podařilo. Jejich loňských počinů si všimli i porotci Vinyly, a tak tohle malé vydavatelství figuruje v aktuálních nominacích. V rozhovoru jsme si povídali hlavně s Tomášem, ale přidala se i Bětka, která je druhou důležitou osobou značky, na níž vyšlo třeba nedávné album Kopřivy od PRIS, několik nahrávek Neřvi mi do ucha, Přátelství od kapely Makak či debuty Člověka krve a nejnověji také Party vynikajících lidí. Kromě labelu má zmíněná dvojice ještě společný projekt Něco něco, s nímž přivedli na svět první desku Začíná v dubnu 2020.    

Nezávislý benefiční label Coffee Breath Records nabízí desky, kompilace nebo živáky a všechny peníze vybrané dobrovolnými příspěvky na jejich Bandcampu posílá nejen organizacím, ale také konkrétním lidem v nouzi.

Slovenský showcase festival Sharpe zveřejnil nedávno live session kapely Shallov, která vystupuje na střeše Nové Cvernovky. Koncert proběhl ještě za účasti publika v roce 2019 a je součástí série Rooftops Sessions. Bratislavská trojice se hlásí k žánru screamo a emoce z jejich live setu prýští do všech světových stran. Shallov se letos také účastní výměnného programu INES#talent 2021, který je součástí evropského kooperativního projektu.

Klub a rádio Punctum spolu s labelem XION pořádají v pátek 12. února hudebně-literární poslechový večer s poetickým názvem Zrcadlení. Jeho součástí budou tři vystoupení spojující zvukové umění a poezii.

Začátkem roku vyšla benefiční kompilace českých kapel a umělců, z nichž přesně polovina patří k alternativní a nezávislé scéně (indie) a dalších 11 tvoří hudbu v žánrech hardcore/punk. Projekt čítající celkem 22 skladeb pod názvem Refugees Welcome vznikl za účelem podpory organizací pomáhajících lidem na útěku před válkou (Iniciativa Hlavák, utečenecké tábory na Lesbosu aj.).

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.