Benefiční kompilace Refugees Welcome upozorňuje na nutnost pomáhat lidem na útěku před válkou

Benefiční kompilace Refugees Welcome upozorňuje na nutnost pomáhat lidem na útěku před válkou

Začátkem roku vyšla benefiční kompilace českých kapel a umělců, z nichž přesně polovina patří k alternativní a nezávislé scéně (indie) a dalších 11 tvoří hudbu v žánrech hardcore/punk. Projekt čítající celkem 22 skladeb pod názvem Refugees Welcome vznikl za účelem podpory organizací pomáhajících lidem na útěku před válkou (Iniciativa Hlavák, utečenecké tábory na Lesbosu aj.).

„Jako kapely, jako kulturní kolektivy a instituce jasně a nahlas říkáme, že lidé jsou stále lidé a že je třeba se k nim také tak chovat a pomoci jim, je-li potřeba. Říkáme jasné NE odmítání pomoci lidem v nouzi – uprchlíkům, utečencům, migrantům, lidem na útěku.”

Kompilací Refugees Welcome chce kolektiv kolem labelu Mad Duck Booking a festivalu Riot Over River upozornit na fakt, že od roku 2015 stále probíhá migrační vlna, kterou nemůžeme bezstarostně přehlížet. „Odmítáme zametení zoufalé životní situace tisíců lidí pod koberec pouze pod záminkou řešení pandemie koronaviru a ekonomických problémů. Stejně, jako koronavirová krize poukázala na nepřipravenost České republiky ji řešit, migrační krize stále připomíná plně vědomé odmítání české vlády efektivně pomáhat lidem v nouzi.”

V playlistu najdeme skladby od brněnských sinks či Bare Escape, podílí se na něm také dívčí kapela Tamara, folková sestava Severní nástupiště, Parta vynikajících lidí, mladá shoegaze kytarovka Favorite Obsession, Moonshye, Ai fen či zavedenější jména jako Houpací koně nebo Gagarin.

„Musíme o těžké situaci lidí na útěku před válkou mluvit a aktivně se zasazovat o její zlepšení. Skrze hudbu, koncerty, benefiční akce, skrze naše životy a přímou podporu těch, kteří s lidmi na útěku denně pracují a pomáhají jim ze všech sil.” Těm půjde kompletní výtěžek z prodeje kompilace, přispět můžete také přes Donio. 

Snaha pomoci tím ale nekončí, v neděli a pondělí 7. a 8. února proběhnou Benefiční Vegan Burger Days v pražském kulturním centru prostor39 na Žižkově. Peníze poputují Iniciativě Hlavák (kterou podpořil také prosincový Konektiv) a do jednoho z největších uprchlických táborů Moria na řeckém ostrově Lesbos. Kromě benefičního jídla bude možné za stejným účelem pořídit i distro, jež můžete také obohatit vinyly, cédéčky, kazetami, nášivkami nebo třeba tričkem. Sbírka darovaných desek a merche se se objeví na vícero akcích a bude k dispozici také online. 

 

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.