Co zůstalo, rozložit se dá. Ruinu nahráli svou první studiovou desku

Každý rok jedno album – dalo by se říct v případě pražského experimentálního tria Ruinu. Dosud jich vydali třináct, ale vždy jako živé nahrávky. Nyní je na světě jejich první studiová deska Left Behind, kterou natočili na HAMU s produkční pomocí slovenského skladatele Miroslava Tótha. Její kazetová edice navíc obsahuje záznam koncertu z festivalu Alternativa v roce 2019. 

Houpací koně slaví třicet. Nový singl produkovaly Divnosti

Houpací koně výročí třiceti let na scéně slaví novým singlem. Ten po víc jak deseti letech neprodukoval Jan Brambůrek, ale Tomáš Tkáč stojící za labelem Divnosti (výherci Vinyly 2020). Skladba patří těm, kteří ztratili směr. 

Skupina představuje online projekt Unseen

Kolektiv Skupina se zaměřuje kulturní fenomény, které lze vnímat a vyjádřit zvukem. V tomto týdnu spustili online projekt Unseen, jenž bude průběžně prezentovat na webové platformě různé přístupy k poslechu a pěstování vztahů mezi našimi těly, prostorem a zvukem. Iniciativa volně vychází z praxe deep listening americké skladatelky Pauline Oliveros a je rozvíjena skrze individuální perspektivy pozvaných umělců. Jsou mezi nimi například multimediální umělkyně a feministka Alma Lily Rayner, konceptuální umělec a performer Aleš Čermák nebo Cristina Maldonado & Isa Juchniewicz, s jejichž tvorbou jsme se mohli potkat i díky činnosti Terénu, který se Skupinou spolupracuje i na tomto novém projektu.

Září přinese setkání hudebních profesionálů v Brně

Jak by mohl vypadat restart hudební scény po covidu? Touto problematikou se bude na podzim zabývat CEEntral Sound – BACH Conference. Akci, která se uskuteční 15. až 17. září v Brně, pořádá hudební kancelář SoundCzech společně s Brněnskou asociací clubové hudby a Music Managers Forum Czech Republic. Konferenci bude předcházet setkání Fóra hudebních manažerů.

O budoucnosti žánrů v cyklu přednášek Futurit

V roce 2018 proběhla v bratislavském centru pro současnou kulturu A4 první přednáška z tehdy nového cyklu Futurit. Ten za tři roky existence prošel různými tématy od hudebních měst přes rozličné žánry, až dospěl v roce 2021 k filosofičtějším a trochu futurističtějším směrům.

Začíná AFO 2021. Hudební sekce nabízí koncerty GTA Soundsystem, Killiekrankie či Viah

Od 27. dubna až do 11. května bude možné na platformě Watch and Know sledovat zdarma více než stovku populárně-vědeckých dokumentů v rámci 56. ročníku mezinárodního festivalu Academia Film Olomouc. Už podruhé se celý program odehraje kompletně v online prostředí a obsáhne soutěžní výběr i doprovodné tematické sekce.

Droneová cesta do středu mysli. Nové album Stanislava Abraháma

Všestranný umělec Stanislav Abrahám (věnovali jsme mu také nedávný Echolokátor ohledně posledního alba Forces) vydal novou desku, kterou pojmenoval velmi minimalistickým způsobem: Three Drones. A názvu celá nahrávka skutečně odpovídá, jedná se o meditativní hudebně-zvukovou cestu mezi umělcem a posluchačem skrze jediný nástroj – modulární syntezátor. K tvorbě využil systém, který sestavil při hledání různých způsobů zacházení s alikvotními tóny pomocí elektronických hudebních nástrojů.

Amelie Siba spojila síly s Badfocus

Amelie Siba navazuje s novým EP When Is Our Time na svůj úspěšný křehký debut Dye My Hair, opět pod záštitou pražského labelu Teargarten. Oproti prvnímu albu, které si nahrála i produkovala sama, se na čtyřech nových skladbách muzikantsky i producentsky podílí také Prokop Korb, o němž se poslední dobou stále více mluví v souvislosti s jeho projektem Badfocus.

Audiovizuální sauna provede řemeslem umělecké kritiky

Jak psát o hudbě, filmech, videohrách nebo experimentech v současném umění? Audiovizuální sauna je čtyřdenní workshop umělecké kritiky určený nejen studentům, ale všem, kdo chtějí rozvíjet své kritické myšlení. V pěti veřejně dostupných přednáškách se zkušení lektoři budou zabývat tématy audiovize, tvůrčího stylu psaní, videoherní publicistiky, ale také experimentálního umění a související odbornou kritikou. Dalším zajímavým podnětem bude rovněž otázka psaní o genderu, videu a hudbě, která stále rezonuje ve společnosti a v hudebním videoklipu jsou různé pohledy na genderovou problematiku velkým fenoménem.

Pražské kulturní fórum otevírá diskuzi o budoucnosti

Budoucnost kultury v Praze bude hlavním tématem prvního ročníku online konference Pražské kulturní fórum, která proběhne od 27. do 29. dubna formou streamu z Centra architektury a městského plánování (CAMP). Mezi panelisty budou zástupci kulturního sektoru z tuzemska i zahraniční experti. Spolu s odborníky z oblasti ekonomiky, politiky a kreativních průmyslů otevřou hlavní otázky podpory pražské kultury a alternativ k současnému stavu.

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.