V zahradě lidské duše. Moonshye vydává debut Curtain of the Moon

Curtain of the Moon, to jsou ptáci, noc, vesmír, voda, vítr v zahradě lidské duše, říká zpěvačka a písničkářka ke svému debutu. Po toulkách a buskingu na sever od Česka se Moonshye vrátila do rodných Beskyd, své první album vydala u brněnského labelu Rustical Records.

Isolate spojuje elektronické kolektivy v Brně a vydává nový podcast

Brněnská elektronická klubová a experimentální scéna se několik let sdružovala kolem vývojářského kolektivu Bastl Instruments, který vyrábí analogové nástroje, ale pořádá také různé workshopy a hudební akce. Další známou značkou je třeba Kosmospiel, což je organizační skupina spojená s klubovými techno parties. Migrací několika zásadních členů těchto kolektivů do Prahy a po krátké existenci undergroundového prostoru Herna v Brně zůstalo několik samostatných pořadatelských jednotek, vedle kterých se rozvinul ještě například ÉTER či série elektronických klubových nocí s dramaturgií Matyáše Dlaba pod názvem SOfT.

Středověk a syntezátory. Budeč debutuje

Středověká hudba, folková tradice, terénní nahrávky z jednoho svatého místa. Rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, nejstarší dochovaná kamenná stavba v Čechách, ožívá na albu DCCCXCV. Budeč, za nimž stojí etnomuzikolog Oldřich Poděbradský (Olaf Olafsonn and The Bad Trip, The A-Bomb), představuje sedm skladeb, které vypráví vánoční příběh pastevců.

Meditační sezení v Punctu. Hledání cesty k sobě a podpora žižkovského klubu

V pražském klubu Punctum se můžete v několika termínech zúčastnit série online meditací zaměřených na vědomou práci s dechem. Sezení vede hudebník Ondřej Sýkora, známý z několika experimentálně elektronických projektů (Lightning Glove, Ruinu, Intervalle, False Trance) a nabízí je jako příležitost k vnitřnímu cestování i zakořenění při vstupu do nového roku.

Berlínské CTM (pře)hodnotí hudební ekosystém, vysílá online

CTM svůj 22. ročník podtrhuje tématem Transformace (Transformation). Německý festival experimentální a elektronické hudby začíná sérií workshopů, během nichž budou hudební profesionálové diskutovat možnosti proměny hudebního ekosystému. Samotný festival k tomu přispěje tak, že vedle honoráře poputuje výtěžek z dobrovolného vstupného přímo umělcům. CTM probíhá kvůli pandemii během 14. ledna–14. února online.

Zapomělsem a Amelie Siba. Olomoucká platforma Telegraph zve na online koncerty

I ve streamovaném programu je stále prostor k objevování. Spojení mezi uměním, prací a nápady vytváří olomoucká platforma Telegraph, která je reálně kinem, galerií, kavárnou a kreativním hubem v jednom. V lednu pořádá dva živě streamované koncerty, aby se nám nestýskalo ani v zasněžených dnech. Těšit se můžeme na již dobře známou křehkou písničkářku Amelii Sibu, která se loni v online prostoru představila například na vídeňském showcasu Waves, vystupovala na Festivalu Svobody nebo předtočila intimní vystoupení pro MFDF Ji.hlava. Její stream se odehraje v úterý 19. ledna.

Liptovské lidové písně v syntezátorovém imagináriu

Netradiční reinterpretace slovenských lidových písní z liptovské oblasti připravuje Radio Punctum. Čeští a slovenští producenti elektronické hudby na ní představí své vlastní verze písní vybraných z kolekce gramodesek Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry. Jedná se o edici, která navázala na regionální výzkumy lidové kultury, jejichž výsledky byly postupně uváděny na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, většinou pod dramaturgickým a režijním vedením Viliama Jána Grusky. Ten byl vedle svých četných povolání, zejména kolem filmu a režie, také etnografem. Z jeho dílny vzešel námět na zdokumentování lidové hudby jednotlivých regionů na Slovensku. K realizaci se poté přidal také Svetozár Stračina a další spolupracovníci.

Kittchen se vrací jako kapela, nové album vyjde v květnu

Je na nás, najít co nejlepší způsob, jak se současnou situací vypořádat, řekl Jakub König alias Kittchen v naší anketě mezi hudebníky v karanténě. König, který poslední roky stál především za svou superskupinou Zvíře jménem Podzim, se vrací jako Kittchen. Návrat je to spolu s kapelou, Kittchen jsou definitivně skupina. Čtvrté album nazvané Puls vyjde v tradičním datu – na prvního máje. Avizuje ho singl Rohlíky, který je níže doprovozen videoklipem v režii Ondřeje Mataje.

Chief Bromden posílají klip, ohlašují další plány

„Takovej artroček, jo,” zazní na závěr klipu Chief Bromden, kteří v nelehkém roce 2020 stihli vydat debut, vyprodat dva křty a udělat celé turné. Ke skladbě Soul Sucker nyní slovácko-sudetská skupina vydala klip, chystají split a v průběhu roku také vydání druhého alba.

Prachatický festival v Kralově vile podruhé zpestří léto

Letní měsíce očekáváme s nadějí, že se zadaří alespoň s menšími festivaly podobně jako v uplynulém roce. A příprava některých projektů je již v plném proudu. V Prachaticích se připravuje druhý ročník akce Vivat Vila!, který založili k podpoře funkcionalistické architektonické budovy Libor Staněk a Barbora Koritenská. Tentokrát se program uskuteční v dřívějším termínu, těšit se můžeme o víkendu 23.–24. července 2021. 

vychází za podpory

EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.