Festival Hyperreality dosáhne na hranice Vídně, nebo ještě dál

Hyperreality Hyperreality Wiener Festwochen

V rakouské metropoli právě začíná pokračování festivalu s víc jak padesátiletou tradicí. Wiener Festwochen, široce rozkročená slavnost, tradičně začíná před vídeňskou radnicí již dnes, vstup je pochopitelně volný a na události vystoupí mimo jiné hvězdná Conchita Wurst. Přesáhnout hranice světa popu a vstoupit do utopického prostředí alternativní scény však mnohem lépe zprostředkovává letos vzniklý a tomuto festivalu přináležející Hyperreality, ten nabídne jména jako Raime, Holly Herndon, Forest Swords, Nite Jewel, Angel-Ho, Yves Tumor a mnoho dalších a zaujme čtyři noci v habsburském zámku z 16. století.

V Simmeringu, na samém kraji Vídně, vzniká sice pod velkou slavnost spadající, ovšem ne jen tak ledajaký či malý festival, z hlediska dramaturgie připomínající štýrskohradecký Elevate či kremžský Donaufestival. Čtyřem nocím budou vévodit tematicky laděné přehlídky neboli showcases, Hyperreality takto představí v tomto pořadí Príncipe, Bala club a Staycore, Non a GHE20G0THIK. O výjimečnosti těchto spolků svědčí mimo jiné zařazení festivalu do nedávného článku Guardianu, který tak avizoval letošní nejprogresivnější události. A propo, díl patří i českému Creepy Teepee, to jen abychom byli (také) doma.

Termín hyperlokalizace osvětlí symbióza Balacore, tedy showcase Bala a Staycore (25.), a diasporu radikální černé hudby pak showcase NON (26.). Jednotlivé dny ale nespoléhají tolik na samotné labely, vévodí jim třeba také Holly Herndon (24.), která je příkladnou ukázkou možnosti skloňování slov futurismus a experiment. Menší zastoupení žen v hudebním světě a představování zatím okrajových, přesto uhrančivých projektů vyvrcholí s vystoupením Princess Nokia (27.). Ač Hyperreality čeká premiéra, pod křídly zavedené značky a s takovým lineupem lze čekat divy. Kompletní přehled nabízí stránky události.

Festival Wiener Festwochen, který v manifestu slibuje dostát svému jménu a obsáhnout naplno původního významu toho slova, potrvá víc jak měsíc. Ve Vídni obsadí od nejpodivnějších po nejslavnostnější prostory.

Hyperreality, Vídeň – Schloss Neugebäude, 24.–27. 5. 17
Wiener Festwochen, Vídeň – Rakousko, 12.5.–18. 6. 17

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.