Slowdive zahájí Pohodu, pak udeří M.I.A.

M.I.A. M.I.A.

Stále provokativní a neurvalé eklektická, opět plná energie. Letošní Pohoda připomene vystoupení britské rapperky M.I.A., festival ve čtvrtek otevřou legendy žánru shoegaze. Poté, co největší slovenský festival ohlásil Solange, Austra či Katarínu Málikovou, jde mluvit o silném ženském ročníku. Jednadvacátý ročník se odehraje také tentokrát druhý červencový víkend.

Ač jsou Slowdive považováni za legendu žánru, na pódiích se pohybují po dvacetileté pauze relativně krátce. K shoegaze, v němž britská skupina vytvořila alba, jež se stala pilíři žánru, pak pořadatelé uvádí, že jde o ideální bránu k vědomému snění. To, že jsou Slowdive nadále podnětní a fascinující, dokládá i na začátku roku vydaná skladba Star Roving. Podle Pitchforku touto skladbou destilovali elementy sebe samých způsobem, který není obyčejnou recyklací, a zároveň zůstali věrni původní, ryzí formě.

M.I.A., vlastním jménem Mathangi Maya Arulpragasam, věrným netřeba představovat, neboť její třaskavé vystoupení už Pohodu jednou zasáhlo. Na trenčínské letiště se vrací po několika letech, její kvality přitom potvrdila další alba jako Matangi z roku 2013 a loňské AIM. Na posledním albu britská rapperka s exotickými kořeny spolupracovala s Blaqstarr, Diplem či Skrillexem, tato symbióza přitom i tentokrát přinesla pestrobarevný výsledek, který v rámci Q Awards vynesl výhru v kategorii Innovation In Sound. Její poslední klip pak dosvědčuje, že bude nadále kritická a nevybíravá, v P.O.W.A. se tak obouvá do plánů stavět na hranicích zdi.

Jednadvacátá Pohoda se zatím pyšní jmény jako Alt–J, Solange, Future Islands, Squarepusher, Boys Noize či Mark Lanegan. Jako je u Pohody zvykem, hodné pozornosti jsou také menší jména. Kompletní přehled nabízí stránky festivalu.

Pohoda Festival 2017, Trenčín (SK) – Letiště, 6.–8. 7. 2017

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.