Společnost na Donaufestivalu 2019. Zrcadlit ji bude Kate Tempest, Apparat či Yves Tumor

Donaufestival 2019 Donaufestival 2019

Nikdo neví, čím společnost je, ale každý ví, že se mění. Rozpadá se, drobí se na politické kmeny, které se, v tom lepším případě, uzavírají do sebe, v tom horším mezi sebou navzájem bojují. Co bude dál, když už lidé nekomunikují jen s lidmi, ale také s přístroji a přístroje mezi sebou? Na to všechno se bude prostřednictvím současného umění snažit najít odpověď, nebo alespoň naznačit cestu k jejímu nalezení, další ročník kremžského Donaufestivalu, který již tradičně okupuje přelomové víkendy dubna (26.–28.) a května (3.–5.).

Detailní program a leitmotiv bude sice oznámen až začátkem března, již teď jsou v nabídce nicméně „early bird” lístky a s nimi i pár jmen, na které se nelze netěšit. Tím z nejznámějších budiž londýnská básnířka, spisovatelka a hudebnice Kate Tempest, známá svým intenzivním přednesem, který doplňují spíše minimalistické aranže elektroniky. Společně s ní vystoupí během květnového víkendu také německý producent Apparat, zakladatelka kolektivu NON Worldwide Nkisi, či chameleon a autor jedné z nejlepších deset letošního roku Yves Tumor.

První, dubnový víkend oslaví posledních třicet let lidského ega nekompromisní technaři Giant Swan, temnou atmosférou svých varhan vyplní historický kostel Anna von Hausswolff a dostane se i na norskou avant-gardu v podobě Årabrot, oscilující někde mezi Nickem Cavem a Gnod. Antropomorfní liška jakožto ústřední motiv poslední desky tyto příměry objasní dostatečně. 

Oznámeny zatím byly i dvě performance – Paradise Now belgického choreografa Michiel Vandeveldeho, zkoumající pozůstatky odkazu května 68 v dnešní době a světová premiéra Kultur španělského kolektivu Předpokládat se dá, že opět dojde na zpestření programu prostřednictvím iniciativy Stockholm Syndrome, bezesporu se také dočkáme instalací a přednášek a oficiálním jídlem festivalu bude znovu vyhlášen schnitzel v house, což je ve světě neustále se transformujícího umění příjemná jistota. Jestli nemáte stále dost, přečtěte si náš letošní rozhovor s organizátory festivalu.

Donaufesitval 2019, Kremže (AT) – Rakousko, 26.–5. 5. 19

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.