Fest-view: Noise Party vol. IX

Fest-view: Noise Party vol. IX

Noise Assault Agency Budweiss. Zkráceně (a známěji) NAAB. Českobudějovický regionální label, který udržuje jihočeskou scénu při životě a který se už téměř deset let stará o to, aby (nejen) jihočeské kapely měly kde vydávat své nahrávky. „Jsme podivný spolek, který se v roce 2008 rozhodl pořádat v Českých Budějovicích koncerty různým kapelám, co potřebujeme vidět a především slyšet. Zároveň vedeme něco jako label pro kapely, se kterýma jsme seděli do rána v nonstopu a všechno si to řekli,“ popisují zakladatelé lakonicky. Ve výčtu „jejich“ kapel nechybí jména jako Esazlesa, Nod Nod, Nuly, Odeur De Violettes, Superego Kid, Sýček a další.

Určitým vyvrcholením celoročních aktivit NAABu se pak vždy stává letní Noise Party – jak už napovídá název, hlučný festival, který se od 30. června do 2. července uskuteční již podeváté. Prolnou se na něm jak tuzemské kapely, tak zahraniční hosté. „Vždycky mě překvapí, jak hezky se to sejde a ty lidi mezi sebou bezvadně fungujou. Noise Party mě každý rok něčím překvapí. Třeba loni tam proběhla svatba, bylo to parádní,“ vzpomíná hlava NAABu, Petr Němec.

Noise Party je typická tím, že se vždy koná někde na venkově, daleko od ruchu a šumu (velko)města. Tentokrát se uskuteční v areálu bývalého mlýna ve vesničce Frantoly u Prachatic. „To venkovské prostředí ji bezesporu spoluvytváří, pomáhá odstřihnout se od každodennosti,“ vysvětluje Petr.

Letos se na Noise Party poprvé neobjeví žádný z NAABovských koní. „Je to kvůli tomu, že jsme si už všechny vyflákali na předchozí ročníky, a jelikož se snažíme kapely neopakovat, tak jsme si to vlastně sami zakázali,“ vysvětluje Petr. Přesto je výčet hudebního menu více než interesantní: těžkotonážní post-metalová Unna, nespoutané matematické rovnice Červen, šamanské vybrnkávání amerického primitivismu Jakuba Šimanského, hlučná psychedelie Swimming Sloth, v níž se sešli členové At Bona Fide a Mancuso, screamo punk v podání Rutka Laskier a náladově rozličné elektronické experimenty Head In Body, Raw Deal, Obelisk of Light či Paregorik. Z Francie pak dorazí noise-rockeři Daikiri a jednočlenný bubenický projekt Nanorisk Akatsuki. „Oběma jsme v minulosti dělali koncerty, Daikiri jsme navíc trochu pomáhali vydávat jejich dvě desky. Oni nám pak na oplátku minulý rok pomohli na turné po Francii,“ rozplétá síť kontaktů Petr.

Noise Party přitom nebude jen o koncertech. Nebude chybět „tradiční sobotní fotbal, kterej to líný odpoledne vždycky hodně zpestří. A průběh sobotního odpoledne by měli ovládnout experimentátoři z AVA kolektivu se svým projektem Moving Spaces, kde hrajou 4 DJové kvadrofonně a posluchač si pak dovytváří svůj vlastní ‚mix‘.“

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, zaznívá v Cimrmanově Záskoku. Žije tam však i alternativní scéna, kolem které se NAAB točí? Nebo spíše jen přežívá? „Jestli myslíš koncertní scénu, tak ta pro mě osobně není úplně pestrá. Krom toho, co děláme my a spřátelené Ostinato, se sem tam něco najde, ale abych pravdu řekl, tak bych toho bral o dost víc. Jestli se spíš ptáš na hudební scénu, tak se tu stále, i když víceméně ze stejného okruhu lidí, něco nového jednou za čas urodí, což je fajn,“ shrnuje na závěr Petr. Nejlépe se však jeví přesvědčit se o živosti jihočeské scény na vlastní kůži. Již tento víkend. Tak na viděnou.

Noise Party vol. IX, Frantoly u Prachatic, 30.–1. 7. 16

vychází za podpory
EEA and Norway grants
Ministerstvo kultury ČR
Nadace Český hudební fond
NADACE ŽIVOT UMĚLCE

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.